„Pro rekreační cyklisty, nebo pro rodiny s dětmi je cyklobus výbornou možností, jak se dostat na místa, kam by na kole normálně nejeli. Tato služba rozhodně podporuje rozvoj cyklistiky, která je jedním z nejoblíbenějších sportů u nás," okomentoval provoz cyklobusu vášnivý cyklista a také pořadatel cyklistického závodu Grand Prix Prostějov Michal Mráček.

Velký přínos služby hlavně pro rekreační turisty na kolech potvrzuje i předseda prostějovských cyklistů.

„Je to paráda, jsem moc rád, že něco takového funguje. Ne každý vyšlape ten strmý vzestup nahoru, takže cyklobus je dobrá volba. Ten sjezd je pak výborný," pochválil předseda prostějovského Sportovního klubu cyklistů Petr Šrámek, ale zároveň dodal, že členy klubu by v autobusu vidět nechtěl.

„Naši závodníci by si ten kopec měli rozhodně vyšlapat sami a ne se nechat vyvést až nahoru," smál se Petr Šrámek.

Co na to starostové?

Provoz cyklobusu pozitivně přivítali i starostové obcí, kam bude dopravce s turisty zajíždět.

„Myslím si, že to je přínosné. Všimla jsem si, že cyklobusu využívá hodně lidí, kteří pak projíždí zdejší vrchovinu. Finančně to naši obec určitě nepodpoří, protože o víkendech, kdy turisté přijíždějí, jsou obchody zavřené a prodloužit jejich provoz by se nevyplatilo. Na druhou stranu je dobře, že se podívají po našem kraji," uvedla starostka Protivanova Bronislava Krénarová s tím, že cyklistům doporučuje například výlet k prameni řeky Punkvy nebo k meteorologické stanici Skalka.

Podobný názor má i starosta Rozstání Jiří Szymsza.

„Turistů k nám jezdí hodně už léta, takže vliv cyklobusu nemohu dobře posoudit. Ale odvody z turistického ruchu jdou jinam. Obchod i restaurační zařízení nespadá pod obecní majetek a navíc mají otevírací dobu jinou, než je největší turistický nával, takže cyklistickým ruchem zrovna nebohatneme," usmál se starosta Rozstání Jiří Szymsza.

Podpora? Do 140 tisíc

Město Prostějov zaplatí za téměř pětiměsíční provoz cyklobusu více než sto tisíc korun.

„Tato dopravní služba je nad rámec městské hromadné dopravy v Prostějově, ale předpokládáme, že částka za provoz cyklobusu nepřesáhne sto čtyřicet tisíc korun," uvedl náměstek primátorky Pavel Smetana.

Cyklobus, který má kapacitu na uložení čtyřiceti jízdních kol, bude brázdit silnice v regionu ve dnech pracovního volna od třiadvacátého dubna až do osmnáctého září.

Jízdní řád cyklobusu Prostějov - Jedovnice

close Jízdní řád cyklobusu Prostějov-Jedovnice v roce 2016 zoom_in