Ředitelka domovní správy podotkla, že z celkového počtu pět desítek bytů neobsazených nájemníky vyžadují některé drobnější opravy, jiné naopak kompletní rekonstrukci.

„Některé byty mají třeba společný záchod na chodbě. Vybudování vlastního sociálního zázemí v nich bude značně nákladné,“ vyjádřila se prostějovská místostarostka Alena Rašková, která má na starosti bytové záležitosti.

Kanceláře na zámku

Další volné jednotky ve vlastnictví města už jako byty nejsou vůbec vhodné.

„Jde například o někdejší byty v zámku na Pernštýnském náměstí. Ty po rekonstrukci prostor této historické stavby poslouží například jako kanceláře právě domovní správy,“ zmínila se Rašková.

Prostějovští radní se budou na svém zasedání koncem ledna mimo jiné záležitosti zabývat, co udělají s těmi byty, jež jsou v nemovitostech na spadnutí. Nabízí se, že je buď prodají, nebo nechají zbourat.

Nájemné?

Město Prostějov vlastní 1326 bytů. Smluvní nájemné v nich činí 51,42 koruny za metr čtvereční plochy. Dřívější regulované nájemné skončilo na ceně 47 korun za metr čtvereční. Stejnou sumu platí i občané žijící v domech s pečovatelskou službou kromě těch stojících v Kostelecké a Brněnské ulici. Tamní klienti dávají za činži 40 korun za metr čtvereční.

„Nejlevnější nájemné mají lidé bydlící v městském pavlačovém domě v Jezdecké ulici. Činí šestadvacet korun za metr čtvereční bytové plochy,“ zmínila se místostarostka Alena Rašková.

Výše této činže se nelíbí partajím žijícím v „parlamentu, “ velkém městském pavlačovém domě stojícím na rohu ulic Šárka a Jezdecká.

„My zde platíme dvojnásobek. A podívejte se, v čem žijeme,“ ukazuje na opadávající omítky, nedoléhající okna a černé plísně na stěnách Petra Kolářová, nájemnice, které se loni pokusila peticí podepsanou devětasedmdesáti lidmi přimět radnici k opravě domu. Neuspěla.