„Původní plány počítaly s klasickou křižovatkou, následně se ale začalo uvažovat o kruhovém objezdu. Tento plán se ale setkal s odporem obyvatel," uvedla Alena Rašková.

Lidé oslovení v Tylově ulici vesměs rondel odmítli.

„Je pravda, že křižovatka, na které měl vzniknout, není moc přehledná. V Prostějově je ale už rondelů dost a nějaký malinkatý by zlepšení dopravy neprospěl," uvedl třeba Radek Holásek, který poukázal na existenci dalšího menšího rondelu na Šárce.

„Rondel v tomhle místě mohla vymyslet jen hlava, která vůbec nepřemýšlí," sdělila zase Zdeňka Přichystalová.

I kvůli židovskému hřbitovu

Náměstkyně Alena Rašková poskytla informaci, že se v případě Tylovy ulice uvažovalo o minikruhové křižovatce.

„Rozhodli jsme se ale v místě nechat stávající. Dalším důvodem k tomuto kroku byly také informace od židovské obce. Její zástupci se ozvali s tím, že by rondel zasahoval do bývalého židovského hřbitova. Považovali by to prý za jeho znesvěcení," řekla náměstkyně, která má na starosti oblast dopravy.

Ústní kritika

Na úřad přitom kromě námitek židovské obce oficiální stížnosti nedorazily. Podle mluvčí magistrátu Jany Gáborové však úřad nejednou vyslechl za plán s kruháčem kritiku.

„Vše vyplynulo z ústních reakcí. Když se zveřejnilo zobrazení budoucí kruhové křižovatky, začali se ozývat lidé, že je v místě zbytečná. Nesepisovaly se petice nebo něco podobného, lidi však mnohokrát dali najevo nesouhlas. Nakonec se došlo k závěru, že na místě být rondel za každou cenu nemusí," upřesnila mluvčí to, kvůli čemu konkrétně v Prostějově přibude o jeden kruhový objezd méně, než se plánovalo.

Vedení radnice nechalo v první polovině letošního roku Tylovu ulici rekonstruovat. Místní obyvatelé se tak na konci května dočkali nových chodníků i povrchu vozovky. Došlo také k vysázení nové zeleně a v místě také přibyla parkovací místa. Kromě plánované stavby rondelu se také kvůli parkovacím místům někteří lidé opět proti změnám v Tylově ulici postavili. Nelíbilo se jim především, že při stavění nových stání pro auta dělníci skáceli alej vzrostlých sakur.