Zastupitelstvo už však schválilo finance na projektovou dokumentaci k postavení bývalé plovárny v Kostelecké ulici. Jediné funkční koupaliště ale zatím stále zůstává ve Vrahovicích. Zdejší plovárna však chátrá a podle tamního Sokola, který rekreační areál vlastní, to však brzy může být minulost.

„Dva roky to tu tak ještě vydrží a pak se uvidí," říká starosta vrahovického Sokola Rudolf Raška, který však oceňuje několik desítek tisíc korun od města na opravy.

„Zkusíme zamezit větším únikům vody," zmiňuje.

Už dříve naznačil, že by měl zájem o to, aby město koupaliště ve špatném technickém stavu převzalo. To se však zatím nestalo a podle Rudolfa Rašky se ani situace nehýbe z místa.

„Žádná jednání nebo něco podobného se nekonalo, ani náznakem. Na tahu je město. Už se opakuji, ale stav je šílený. Jestli se to tu do dvou let rozpadne, tak co nadělám," poznamenává Rudolf Raška, který upozorňuje na to, že řada Prostějovanů už v současné době jezdí za koupáním mimo Prostějov.

Jedním z nich je i Lenka Prokopová.

„Občas zajdeme s rodinou do aquaparku, ale zde je moc lidí, až mám někdy obavy kdo nám skočí na záda nebo do nás narazí. Proto raději jezdíme na koupaliště v Kojetíně, kde je sice krásně, ale to je zase relativně daleko," říká s tím, že byla zvyklá chodit na koupaliště ve Skalce. I to je však už několik let zavřené.

Diskuse ke koupalištím

V Prostějově by se však situace mohla změnit. Kromě peněz na dokumentaci ke stavbě koupaliště v Kostelecké ulici se totiž na radnici uvažuje o převzetí vrahovického koupaliště. Zároveň primátor města Miroslav Pišťák uvádí, že vyřešení problematiky plováren je pro letošek jednou z priorit.

„Do konce roku by se mělo vyřešit i případné převzetí vrahovického koupaliště a otázka bývalé plovárny v Kostelecké ulici. Zde očekávám intenzivní diskuze," sděluje Miroslav Pišťák, který zdůraznil nutnost výrazné podpory v zastupitelstvu i veřejnost. Ta už se v anketě k budoucnosti koupaliště v Kostelecké ulici vyjádřila. Z více než tří set šedesáti hlasujících požadovalo obnovení areálu s bazénem devadesát dva procent lidí.

Stále však podle radních není vyloučena ani úprava obou koupališť. V případě toho vrahovického jsou podle náměstka primátora Zdeňka Fišera na tahu lidé z tamního Sokola.

„V případě Vrahovic čekáme, jestli se odhodlá koupaliště předat městu. Už se nás ptali a magistrát teoreticky ochotný je. Čeká se tedy na to, až by převod schválily orgány Sokola," říká Zdeněk Fišer.

Ochota, finance a přehrada

Prostějovský primátor však dodává, že záležet nebude jen na ochotě a financích.

„Ve chvíli, kdy budeme vědět víc o projektu Národního olympijského centra, které má být v blízkosti jednoho z koupališť, by se mělo začít rozhodovat. Půjde i o to, jakým způsobem bude fungovat plumlovská přehrada, která je odjakživa rekreačním místem pro stovky Prostějovanů," vyjadřuje se Miroslav Pišťák.

Právě vodní nádrž v sousedství Prostějova by se měla dočkat lepší vody. Alespoň podle Povodí Moravy, které zjistilo, že nejvíce vodu znečišťují komunální odpadní vody a ne zemědělská činnost.

„V letošním roce se dobudovává v okolí přehrady kanalizace, po té jsou na řadě obce na přítocích do vodního díla. Vše spěje k tomu, aby nedocházelo ke znečišťování vody ze strany obcí. Souběžně ale proběhnou také pozemkové úpravy, které by měly zabránit splachu z polí včetně hnojiv, aby se do přehrady dostaly. Děláme vše pro to, aby se v nádrži dalo koupat a věříme, že voda bude stále kvalitnější," říká starosta Plumlova Adolf Sušeň.