Někteří zástupci města alespoň přislíbili, že se o to, co funkcionalistickou budovu nahradí, budou zajímat.

„Architekt Petr Gottwald, který návrh na demolici zpracoval, nás přesvědčil, že stav Dony je neudržitelný a že je demolice nutná. Proto rada města návrh nepodá,“ vysvětlila radní a šéfka kulturní komise Milada Sokolová.

„Chceme ale spolupracovat se stavebním úřadem i městskými památkáři a v rámci možností ovlivnit investora tak, aby respektoval okolní zástavbu,“ uvedla Sokolová.

Památkář se diví

Argumentům o špatném technickém stavu Dony se prostějovští památkáři podivují.

„Pokud by byla vůle objekt zachránit, pak Dona na tom rozhodně není tak špatně, aby se nedala zachovat. Samozřejmě, že by to představovalo určitou finanční investici. Propadené stropy nepovažuji za zásadní problém, se statikou má problém každá druhá historická stavba. V Prostějově by se našly budovy v daleko horším stavu,“ reagoval vedoucí odboru památkové péče Daniel Zádrapa.

Zachování průčelí?

Vizualizaci nové Dony už představil prostějovský architekt Petr Gottwald z firmy Style studio.

„Nelíbí se mi, že jde o přízemní stavbu. Chceme navrhnout, aby bylo zachováno alespoň průčelí staré budovy, jako je tomu například u jednoho z domů na pražském Václavském náměstí. To, co by pak vyrostlo za ním, by kolemjdoucí nemuselo tolik iritovat,“ naznačila Milada Sokolová.

Architekt se čílí

Architekt Karel Doležel, garant brněnské aglomerace z Národního památkového ústavu, se podivuje na tím, že industriální objekt Dony z konce třicátých let nebyl dosud navržen na seznam kulturních památek. Nákupní centrum, které má na jeho místě mělo vyrůst, se podle něj do centra jakéhokoliv města jednoznačně nehodí.

„Je to banální styl architektury, navíc má úplně jiný charakter, než okolní budovy. Svatoplukova není ulicí supermarketů někde na periferii města,“ prohlásil památkář. I on vidí největší problém ve výšce navržené stavby.

„Dalo by se to skousnout, kdyby to mělo více pater. Dole by mohly být obchody, nahoře byty,“ nadhodil Doležel.

S jeho názorem souhlasí i prostějovští památkáři. „Svatoplukova byla původně projektována jako jedna z nejvýstavnějších ulic, měla být chloubou města. Podle toho také vypadaly stavby, které na ní vznikaly,“ podotkl Daniel Zádrapa.

Co si myslí lidé?

Projekt nové Dony od architekta Petra Gottwalda se Prostějovanům podle všeho nelíbí. Svědčí o tom výsledky ankety na webu Prostějovského deníku, v níž osmdesát procent čtenářů považuje navrženou stavbu za hrůznou, dalším deseti procentům se nelíbí a pouze čtyři procenta jsou z ní nadšená.

„Velice smutné. Kdysi tak krásný Prostějov bude mít další „priorovské“ bedny. Opravdu to musí být? Stavby by se měly přizpůsobit atmosféře města a ne ji nenávratně zničit. Apatie je nebezpečná hra,“ vyjádřil se v diskusi na webu jeden z pisatelů. (mls)

HLASOVAT A PROHLÉDNOUT SI DETAILNĚ NAVRHOVANOU NOVOU PODOBU DONY MŮŽETE V TOMTO ČLÁNKU: Jak bude vypadat nová Dona? PODÍVEJTE SE
DONA V KROCÍCH

1. Vietnamští majitelé pošlou část Dony k zemi

2. Dona padá k zemi a historie s ní

3. Dona v ohrožení! Najde se její zachránce?

4. Jak bude vypadat nová Dona? PODÍVEJTE SE

Srovnání

DONA DNES

DONA V BUDOUCNU

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku