Výpadek příjmů ze sdílených daní činí zhruba dvacet milionů korun,“ posteskl si na středeční tiskové konferenci městské rady prostějovský starosta Miroslav Pišťák. V příštím roce nepředpokládá obrat k lepšímu a na řadu tak přijdou úsporná opatření. Podle starosty se dotknou jak úřadu, tak třeba veřejné finanční podpory.

Prostějovský deník zajímalo, zda bude město pokračovat v programu omezování výdajů v oblasti veřejného osvětlení.

„V tuto chvíli to neřešíme,“ reagoval místostarosta Jiří Pospíšil.

První pokusy

Projekt výměny svítidel představil loni v červnu Pospíšilův předchůdce Vlastimil Uchytil.

„Zabýváme se možností vyměnit klasické žárovky za moderní LED svítidla. Zdá se, že to bude ta nejlepší cesta ke snížení nákladů za veřejné osvětlení,“ prohlásil tehdy Uchytil.

Tomáš Fajkus, bývalý jednatel společnosti A.S.A. T.S Prostějov, přiblížil, že LED svítidla byla namontována do lamp ve dvou ulicích.

„Jedna je u Kolářových sadů a druhá u reálného gymnázia,“ zmínil se Fajkus. Podotkl přitom, že tato technologie umožňuje, aby každé světlo mělo svůj vlastní stmívač. Ten v noci sníží intenzitu světla o několik desítek procent a představuje tak další možnost úspor.

Mladý prostějovský vědec Tomáš Lázna v roce 2009 radnici doporučil, aby lampy v centru modernizovala. „Nevhodné kulové rozptylovače by měly zmizet. A je také nutné omezit nasvícení památek,“ vyjádřil se. Město jeho návrhy nerealizovalo.

Proud bude dodávat Centropol

„Proud do městských spotřebičů bude dodávat firma Centropol Energy,“ informoval ve středu místostarosta Jiří Pospíšil s tím, že makléř vybral nejvhodnější nabídku prostřednictvím soutěže na burze.

Smlouvu s novým distributorem uzavře město 1. listopadu na dobu dvanácti měsíců. „Je to výhodnější než delší období,“ poznamenal Pospíšil.

Vysoký tarif od Centropol Energy je podle jeho slov dražší, než od současného dodavatele, firmy E.ON. Nižší tarif je naopak levnější.

„Vysoutěžená cena je slušná. Odpovídá navýšení cen energií,“ uzavřel Pospíšil. (rh)