„Vrstva ledu není zatím bezpečná. Městská policie situaci sleduje a pokud se změní, dá nám vědět. Ve chvíli, kdy bude tloušťka ledu dostatečná, světla se rozsvítí,“ slíbila mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová s tím, že u rybníka jsou nyní rozmístěné tabulky, které upozorňují, že bruslení je jen na vlastní nebezpečí.

Většina lidí ale důvody radnice nezná, a proto se na strážníka Petra Sekaninu, který má na starosti okrsek, kam patří i rybník v Drozdovicích, obracejí s dotazy. „Kontaktoval jsem pana Ladislava Kyllara z firmy ASA a ten mi řekl, že bezpečná vrstva je minimálně od patnácti centimetrů. Víc lidem říci nemůžu,“ konstatoval Sekanina, který žádné instrukce týkající se měření ledu nedostal.

„Zmíněná tloušťka ledu je doporučení, které dali hasiči. Když jsme led v sobotu ráno z naší vlastní iniciativy měřili, měl jen necelých pět centimetrů,“ potvrdil Kyllar. „Až dostaneme pokyn od města, můžeme osvětlení kdykoli zapnout, vše je připravené,“ dodal.

ASA tedy čeká na zprávu z radnice a ta zase od městské policie. Šéf strážníků Jan Nagy ovšem tvrdí, že záležitost je plně v rukou „technických služeb“. „V pondělí ráno jsem to konzultoval s vedoucím odboru komunálních služeb Jaroslavem Štěpaníkem,“ uvedl.

„Společnost ASA žádnou smlouvu týkající se měření ledu nemá,“ reagoval Štěpaník. „V tuto chvíli ještě není jasné, kdo to dostane na starost. Může se stát, že to bude náš odbor,“ naznačil v pondělí dopoledne s poznámkou, že věc se aktuálně řeší ve vedení prostějovské radnice.

Vzápětí jsme se proto zeptali místostarosty Vlastimila Uchytila, kdo má tloušťku zamrzlé hladiny vlastně měřit. Odpověděl, že městská policie. Ještě v pondělí tedy nezbývalo než doufat, že zájem o bruslaře v Drozdovicích neskončil ze strany města v okamžiku, kdy na břeh rybníka nechalo zapíchnout varovné cedule.

Při životě drží naději slova šéfa komunálních služeb Jaroslava Štěpaníka, který v pondělí odpoledne přišel s prohlášením, že v úterý bude osvětlení rozsvíceno. „V následujících dnech se uvidí podle počasí,“ uzavřel.

Radnice o nasvícení drozdovického rybníka

V pondělí odpoledne se na webu města Prostějova objevila následující zpráva (přetiskujeme):

Během pondělí 5. ledna 2009 jsme zaznamenali několik dotazů od občanů i novinářů, z jakého důvodu není večer nasvícen pro bruslaře rybník v Prostějově–Drozdovicích.

„Na rybníku je bruslení na vlastní nebezpečí. Strážníci sem umístili potřebné informační tabulky. Odbor komunálních služeb provede sondu do ledu a v momentě, kdy bude vrstva alespoň 10 cm hluboká, nechá město ledovou plochu nasvítit. Jde zejména o bezpečnost občanů. Z případů zveřejněných různými médii víme, že není vhodné přeceňovat po pár dnech mrazu sílu ledu na přírodních nádržích,“ vysvětlil ředitel Městské policie v Prostějově Jan Nagy.