„Dodavatel technologie garantuje roční úsporu patnáct procent. Pořízení zařízení vyjde na více než osmdesát tisíc korun, investice by se nám měla vrátit za čtyři roky a pár měsíců, což považujeme za ekonomicky výhodné opatření," uvedl náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Zařízení s názvem Energy Saver bude součástí rozvodné skříně.

„Pracuje na principu optimalizace napětí pomocí patentovaného transformátoru se speciální indukcí, kalibrovanou na konkrétní odběrné místo. Umístíme ho do samostatné rozvodné skříni, která bude napojena na rozvaděč veřejného osvětlení v ulici A. Slavíčka, ze kterého je napájeno veřejné osvětlení na sídlišti Hloučela. Zařízení snižuje ztráty vedení elektrické energie, prodlužuje životnost výbojek a snižuje teplotu svítidel a kabelů," vysvětlil Jiří Pospíšil a dodal, že město zde ročně platí za elektrickou energii 109 tisíc korun.

„Dodavatel garantuje patnácti procentní roční úsporu, což je zhruba šestnáct tisíc korun, ale příklady dokazují, že můžeme dosáhnout i dvaceti procentní úspory," doplnil náměstek primátora s tím, že stejné zařízení by mohlo šetřit elektrickou energii i v jiných částech města.

„Zkušební provoz bude trvat rok, poté vyhodnotíme úsporu nákladů na elektrickou energii, jeho kvalitu a vliv na spolehlivost veřejného osvětlení. Pak můžeme uvažovat o tom, jestli pořídíme zařízení i do jiných lokalit města," dodal Jiří Pospíšil.