VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tomáš Melichárek: Na setkání s královnou moří jsem čekal dva tisíce ponorů

Prostějov - Vášeň pro objevování světa pod vodní hladinou zdědil Tomáš Melichárek po svém otci Františkovi. Ve čtrnácti letech začal i fotografovat. Postupem času dokázal obě své lásky dokonale skloubit. Důkazem toho je i výstava, na níž návštěvníci prostějovské nemocnice mohou obdivovat (do 23. března) nejroztodivnější živočichy žijící v moři poblíž ekvádorského souostroví Galapágy.

7.3.2009
SDÍLEJ:

S ploutvemi se téměř narodil a jako dítě se potápěl ještě dřív, než si sám dokáže vzpomenout. Začátkem března, kdy tento rozhovor vznikl, se Tomáš Melichárek právě vrátil z „Ostrova svobody“, kam ho doprovodil jeho čtyřiašedesátiletý otec.

„Potápění na Kubě táta plánoval už za komunistů. Letos se mu jeho životní sen konečně splnil,“ poznamenal k tomu Tomáš Melichárek.

Proč jste zamířili právě na Kubu?

Vyrazili jsme tam hlavně kvůli žralokům. Chtěli jsme je vidět a nafotit. To se nám nakonec i podařilo. Objevili jsme hejno patnácti žraloků hedvábných. Tito masožravci se živí převážně rybami. Lidi obvykle nenapadají. Pokud by jste se však vůči nim choval nějak agresivně, mohlo by se stát, že si do vás kousnou.

Jak často takhle vyjíždíte?

Podnikám tak čtyři větší cesty do roka. Nejedná se však o nějakou dovolenou, jezdím tam pracovat. Ve spolupráci s místními lidmi organizujeme potápění pro zájemce z Česka i celého světa.

Jaký pohled z pod vodní hladiny vám jako první utkvěl v hlavě?

Bylo mi tehdy kolem deseti let, když jsem se potápěl někde v lomu v Čechách. Byla tam hodně čistá voda a díky tomu jsem mohl pozorovat štiky a kapry v jejich přirozeném prostředí. Fascinovalo mě, že mám šanci ryby spatřit úplně jinak než rybář, který je vytahuje z vody nebo běžný člověk, co si je koupí v obchodě. I na základě této zkušenosti jsem začal chodit do potápěčských kurzů v prostějovském klubu Krab.

Za zajímavými místy pro potápění cestujete po celém světě. Dá se něco pozoruhodného objevit pod vodní hladinou i v okolí Prostějova?

Pravidelně zajíždíme do lomu Výkleky nedaleko Lipníku nad Bečvou, kam se z Prostějova po dálnici dostaneme za dvacet minut. Obzvlášť teď v zimě je tam perfektní viditelnost. Na dno si potápěči natahali nejrůznější věci. Najdete tam například celou autobusovou zastávku i se zrcadlem místo jízdního řádu, vykuchanou dvanásettrojku, několik vánočních stromečků, obytný přívěs, záchod a také pár pomníků coby vzpomínku na potápěče, kteří už nejsou mezi námi.

Na tohle vše v moři vskutku nenarazíte. Co se naopak nabízí právě tam?

Hodně záleží na tom, kam zamíříte. Určitě stojí za to zajet si třeba do Chorvatska, kde už objevíte krásně zbarvené mořské rybky. Pokud na to však máte, tak je pro vás jako potápěče atraktivní především tropické moře. Za ním se jezdí hodně do Egypta, protože to vyjde relativně lacino. Tam už jsou korálové útesy, kde se to hemží korálovými rybami. Jejich barvám se na zemi nic nevyrovná!

Máte za sebou už kolem čtyř tisíc ponorů. Byl některý z nich pro vás zlomový?

Obrovským zážitkem pro mě bylo, když jsem právě v Rudém moři u Egypta spatřil třímetrovou mantu. Tihle největší rejnoci jsou typičtí svým pohybem připomínajícím ptačí let. Mnoho jsem o nich předtím slyšel, ale než jsem měl to štěstí spatřit svou první mantu na vlastní oči, musel jsem absolvovat dva tisíce ponorů.

Jak na vás tato „královna moří“ reagovala?

Bylo to velmi zvláštní a zároveň krásné setkání. Jen vzácně se přihodí situace, že si vás některý mořský živočich jakoby oblíbí, sám připlave a úplně se nabízí, aby jste si na něho sáhl. Pak hodně záleží na tom, jak zareagujete. Nesmíte udělat nějaký zbytečně rychlý pohyb. To máte jako když potkáte člověka normálně na ulici. Taky na něj nemůžete jen tak skočit, to by se lekl a utekl. Když jsem však k mantě v klidu natáhl ruku, tak ona ji jakoby přijala, deset minut se mnou plavala a nechala se ode mě hladit. Následně jsem se mohl na jejím hřbetě jakoby svézt, což by se normálně nemělo. Ovšem tohle nebylo tak, že bych to chtěl já, šlo v první řadě o její volbu.

Potápění může být jistě i nebezpečné. Jakou nejkrizovější situaci jste zažil?

Všem problémům se dá vždycky předejít, pokud nepodceníte přípravu. Nejhorší situace, jakou jsem osobně musel řešit, byla chvíle, kdy jedné slečně při vystupování z moře na loď ucvakl žebřík nárazem o loď článek prstu. Stalo se to ovšem hlavně kvůli tomu, že nedodržela to, co měla.

Fotografie, které nyní vystavujete v nemocnici, jste pořídil na Galapágách. Ty jsou známé unikátními druhy zvířat, především prehistoricky vyhlížejícími ještěry. Dá se něco podobného spatřit i pod vodou?

V blízkosti Galapág můžete objevit stovky kladivounů, kteří k vám ze zvědavosti připlouvají. Rovněž zde můžete spatřit jediného leguána, který hledá potravu i v moři. Naleznete tam velké množství obrovských želv. Ne nadarmo Galápago znamená ve španělštině želvu.

S jakými komplikacemi se fotograf pod mořskou hladinou potýká?

Největším problémem je nedostatek světla. Fotím na zrcadlovku Canon D450, kterou mám uzavřenou v hliníkovém pouzdru. Zároveň využívám dvou blesků. Aby vše vyšlo, jak má, manuálně si nastavuji clonu, čas i záblesky světel. Samozřejmě, že se dá fotit i na malý kompakt s automatickou expozicí, ovšem všechny fotky pak vyjdou ve výrazném zelenomodrém odstínu. Kromě toho musíte mít opravdu hodně trpělivosti a zkušeností, aby jste se dostal k živočichům co nejblíže a dokázal je správně zaostřit.

Nelákalo vás i natáčení filmů?

Dřív jsem k tomu tíhl, ovšem utopil jsem dvě kamery, tak jsem toho raději nechal.

Co potřebuje úplný suchozemec, aby se z něho stal potápěč?

Musí absolvovat příslušné kurzy. Do nich se může přihlásit každý od devíti do sedmdesáti let. Důležitý je pouze jeho dobrý zdravotní stav. Po čtyřech lekcích potápění v městských lázních a pěti přednáškách teorie následují čtyři ponory ve volné vodě. Za necelé dva měsíce se naučíte základní věci a nic vám nebrání jezdit různě po světě. Potápět se, sbírat zkušenosti a hlavně pozorovat žraloky, delfíny a všechnu tu pestrobarevnou nádheru, která se vám pod mořskou hladinou nabízí.

Autor: Martin Zaoral

7.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník20 500 Kč

Zámečníci strojů *ZÁMEČNÍCI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Nástup ihned. Osobní kontakt POUZE po tel. domluvě pan Matoušek Petr, tel.: 606 021 171. Podmínkou: vyučení v oboru zámečník, znalost čtení výkresové dokumentace a konstrukčních rozpisek, základní kurz svařování elektrodou ZK 111 nebo v ochranné atmostéře ZK 135. PD: Po-Pá 6:00-14:00 a 14:00-22:00 hod. Doba určitá (1rok) s možností prodloužení. , Nabízíme: perspektivní zaměstnání, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na penzijní pojištění, montážní příplatky, zvyšování kvalifikace, třináctý plat, pravidelné lékařské prohlídky, dotovaná rekreace, firemní akce, mimořádné odměny. Pracoviště: Dolní 100, Prostějov. Pracoviště: Dt mostárna, a.s., Dolní, č.p. 3137, 796 01 Prostějov 1. Informace: Petr Matoušek, +420 606 021 171.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník20 500 Kč

Zámečníci strojů *ZÁMEČNÍCI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Nástup ihned. Osobní kontakt POUZE po tel. domluvě pan Matoušek Petr, tel.: 606 021 171. Podmínkou: vyučení v oboru zámečník, znalost čtení výkresové dokumentace a konstrukčních rozpisek, základní kurz svařování elektrodou ZK 111 nebo v ochranné atmostéře ZK 135. PD: Po-Pá 6:00-14:00 a 14:00-22:00 hod. Doba určitá (1rok) s možností prodloužení. , Nabízíme: perspektivní zaměstnání, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na penzijní pojištění, montážní příplatky, zvyšování kvalifikace, třináctý plat, pravidelné lékařské prohlídky, dotovaná rekreace, firemní akce, mimořádné odměny. Pracoviště: Dolní 100, Prostějov. Pracoviště: Dt mostárna, a.s., Dolní, č.p. 3137, 796 01 Prostějov 1. Informace: Petr Matoušek, +420 606 021 171.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník19 500 Kč

Zámečníci strojů STROJNÍ ZÁMEČNÍCI / ZÁMEČNÍCI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Strojní zámečník /zámečník (1703001), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte střední odborné vzdělání nejlépe v oboru zámečník, - máte praxi v montáži strojů, - orientujete se ve výkresové dokumentaci, - jste manuálně zručný a samostatný, - jste spolehlivý, , Budete se věnovat:, - montáži strojů dle výkresové dokumentace, Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme stabilní dlouhodobou práci na HPP, - přispíváme na stravování, - nabízíme 20 - 25 dnů dovolené na základě délky trvání pracovního poměru, - čeká na Vás čisté pracovní prostředí a příjemný kolektiv, - těšit se můžete na výkonnostní odměny, , Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 19.500,- Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: jednosměnný provoz, , V případě zájmu pošlete životopis na e-mail: zamecnik@gasl.cz anebo volejte na tel: 773 447 447.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt zámečník, +420 773 447 447.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik24 000 Kč

Technici dispečeři strojírenské výroby PROVOZNÍ DISPEČEŘI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Osobní kontakt po tel. domluvě paní Gregovská tel: 582 301 664 (volat v době 8:00-10:00 hod.) nebo zašlete e-mail gregovskae@sppv.cz. , Požadavky: úplné střední vzdělání technického směru, praxe v oboru 3 roky, základní znalost výkresové dokumentace, obecnou znalost strojů a zařízení používaných ve strojní výrobě, ovládání jeřábu ze země. , Náplň práce: dispečerské řízení výroby, zajišťování plynulosti a rovnoměrnosti výroby a provozu, operativní odstraňování organizačních poruch narušujících plynulost výroby a příčin jejich vzniku., Nabízíme: PP na dobu neurčitou, 25 dnů dovolené, závodní stravování, příspěvek na penzijní pojištění. Pracoviště: Kojetínská 5, Prostějov. Pracoviště: Strojírny prostějov, a.s., Kojetínská, č.p. 3700, 796 01 Prostějov 1. Informace: Eva Gregovská, +420 582 301 664.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Brodku u Prostějova hořely balíky slámy
2

V Brodku ráno hořelo, škoda je skoro milion

Ilustrační foto

Jak bude? Mrazivo, jaro je zatím ve nedohlednu

Opařené dítě, Štěpánkova nová role a marné skandování bělehradských: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 22. února 2018.

Na D46 shořel kamion s papírem, museli ji uzavřít

Celkem čtyři jednotky hasičů zasahovaly dnes odpoledne u požáru nákladního automobilu na rychlostní komunikaci na osmém až devátém kilometru na trase z Brna do Olomouce, přesněji u obce Želeč.

V Národním domě proběhl veletrh práce

FOTOGALERIE / Prostory prostějovského Národního domu se ve čtvrtek staly dějištěm veletrhu práce, který se koná ve městech po celé republice. Na návštěvníky čekalo nejen setkání se zástupci firem, ale také hned několik zajímavých přednášek.

Jak jsme žili v Československu. Tentokrát z obce Soběsuky

V tištěném Prostějovském deníku bude v pátek 21. února další díl seriálu Jak jsme žili v Československu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT