Jen dopoledne ošetřili lékaři více než osm desítek pacientů. Za celý den loni prošlo prostějovskou ambulancí 74 osob. Ve dvou případech lékaři diagnostikovali maligní melanom, který potvrdilo i histologické vyšetření. U jednoho pacienta se jednalo o nádor v počátečním stadiu, druhá pacientka měla již pokročilé stadium nemoci. Díky této akci ji prostějovští lékaři zachránili život.

„Ze tří desítek pacientů, které jsem dopoledne vyšetřila jsem v pěti případech diagnostikovala podezření na melanom. Tito lidé musí projít dalšími vyšetřeními. Neznamená to ale, že bude melanom maligní,“ sdělila primářka dermato-venerologického oddělení Marcela Rozkošová.

Někteří lidé šli na vyšetření s konkrétními potížemi, jiní jen ze zvědavosti. „Na krku mám znaménko o které při česání velmi často zavadím. Několikrát mi z něj tekla krev a tak jsem chtěla mít jistotu, že je v pořádku. Přestože mi na něm lékařka nic nenašla nechám si ho v nejbližší době vyříznout,“ řekla jednadvacetiletá Kamila Stodůlková.

Nádor může podle odborníků vzniknout na zcela zdravé kůži na které jsou znaménka. „Ty většinou nejsou nebezpečná. Při jakékoliv změně tvaru, barvy, velikosti, okrajů, nebo vyvýšení by lidé měli okamžitě navštívit lékaře,“ upozornila primářka.

Prostějovská ambulance nabízí odborné vyšetření pigmentací. Lékaři berou zřetel na maximální kosmetický efekt a histologické vyšetření.