„Je to projekt studentů medicíny speciálně pro mateřské školy a děti mladšího školního věku, který pomáhá zbavovat strachu z bílých plášťů. Vše probíhá formou hry, což je přirozená forma učení, takže děti, a nejenom ony, si to velmi užívají,“ vysvětlila koordinátorka projektu Medvídková nemocnice Jana Kotschyová.

Program pro mostkovické děti připravili posluchači lékařské fakulty Univerzity Palackého pod hlavičkou IFMSA, mezinárodní organizace, která mladé mediky sdružuje.

„Podobné akce pořádáme asi čtyřikrát do roka, je to taková doplňková aktivita ke studiu. Medvídkovou nemocnici děláme v Olomouci, ale protože pocházím z Mostkovic, vzal jsem spolužáky i k nám,“ prozradil jeden z Medvídkových lékařů Marek Koudelka s tím, že pokud by některá školka nebo škola měla o projekt zájem, má možnost domluvit se s regionální koordinátorkou z Palackého univerzity.

„Děti si s sebou do školy přinesly oblíbeného medvídka, nebo jakéhokoliv jiného plyšáka, kterému vymyslely nějakou nemoc. Tím se dostaly do role rodiče a mohly tak beze strachu přihlížet základním vyšetřením, která jsme na medvídkovi – pacientovi prováděli,“ vylíčila Jana Kotschyová.

Učitelce se jako udělalo špatně, medici ji zachránili

Starší děti se o patro výš učili zásadám první pomoci. Medici začali svůj výklad, když vtom se ozvala rána a na zemi ležela bezvládná paní učitelka, které se zřejmě v přeplněné místnosti udělalo špatně.

Naštěstí bylo kolem několik budoucích lékařů, a tak jí ihned začali pomáhat. Vyděšená kolegyně odvedla zatím děti na chodbu.

To už je však studenti volali zpátky. Tajně si totiž předem připravili malé divadelní představení, aby ukázali, jak může podobná situace vypadat. Jeho hlavní aktérka předvedla velmi přesvědčivý výkon.

„Viděli jste, jak se to dělá a teď vás to naučíme. Pak bude každý z vás umět poskytnout první pomoc,“ slíbil mladý medik dětem, které se také dozvěděly, jak přivolat záchranu, jaké údaje operátor potřebuje, a co mají mezitím dělat se zraněným člověkem. Nakonec si to ve skupinkách i vyzkoušely.

Vrcholem dopoledne byla operace. Děti se proměnili v lékaře a pomocí chirurgických nástrojů uzdravili jednoho ze sympatických plyšáků. (pam)