Návrh zákona o státním rozpočtu má na Prostějovsko přinést skoro třicet milionů korun. Takzvaného porcování medvěda, tedy rozdělování peněz „ze dna“ státní kasy, se poslanci účastní vždy koncem roku. Snaží se urvat pro svůj region co nejvíc.

Díky porcování bude mít možná Prostějov novou sportovní halu, Sokolové v několika obcích snad získají peníze na rekonstrukce a v Nezamyslicích by mohlo být na opravu střechy kostela. Vše závisí na tom, jestli bude rozpočet v navržené podobě schválen. Nejvyšší částku z medvěda má na Prostějovsku získat sportovní klub Sport Trend Prostějov, občanské sdružení se sídlem ve Smržicích. Na výstavbu víceúčelového sportovního zařízení mají poslanci přiklepnout Sport Trendu osm milionů korun.

Podle informací veřejně dostupných na internetu vzniklo smržické sdružení zhruba před dvěma měsíci. Jeho adresa je totožná s adresou domu, který vlastní Tomáš a Monika Medkovi, šéf společnosti Modřanská potrubní se sídlem v Praze a jeho manželka, manažerka prostějovských volejbalistek. „Za dva roky už může v Prostějově stát nová víceúčelová hala, volejbal s tím ale nemá nic společného,“ odpověděla Monika Medková na otázku Deníku, jak s penězi Sport Trend naloží.

Její slova doplnil prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil. „Na dnešním jednání městské rady se bude jednat o prodeji tří a půl tisíce metrů půdy za Plumlovskou ulicí. Na nich by se měla stavět nová, víceúčelové hala, která bude sloužit všem občanům Prostějova. Cílem zařízení je rozšíření volnočasových aktivit,“ informoval včera Uchytil.

Další kulatá suma je v návrhu rozpočtu určena pro občanské sdružení Tenisový klub Prostějov. Ten má získat pět milionů korun na rekonstrukci víceúčelové sportovní haly pro národní tenisové centrum Morava a basketbalové centrum mládeže Prostějov. Pravděpodobně se jedná o areál za Kosteleckou ulicí, který by měl být v provozu do poloviny ledna příštího roku.

Na dostavbu Domu dětí a mládeže v Olympijské ulici v Prostějově vyčleňuje návrh také pět milionů korun. „Peníze uvítáme, chceme, aby hala Sportcentra odpovídala požadavkům jedenadvacátého století,“ reagoval místostarosta Uchytil.

Za pět milionů ze státní kasy by mohli opravit kino v Kostelci na Hané. „Uvidíme, jestli tuto částku dostaneme. Chtěli bychom z areálu kina vytvořit časem fungující centrum pro nejrůznější společenské a sportovní aktivity,“ vyjádřil se starosta Vladimír Procházka.

V návrhu rozpočtového zákona se počítá i s penězi na opravu dřevěných krovů a střechy hlavní budovy fary v Nezamyslicích. Starostu městyse Jiřího Doubravu informace o tom, že fara má získat 1,5 milionu korun, překvapila. „Vůbec o tom nevím, jistě to byla aktivita církve,“ uvedl. Jak však dodal, byl by rád, kdyby se podařilo peníze získat. „Budova to potřebuje, krov je v katastrofálním stavu,“ poznamenal Doubrava s tím, že obec se samozřejmě snaží pomáhat, ale její rozpočet je omezený.

Po milionové porci mají z medvěda dostat sokolské organizace v obcích. V Čechách pod Kosířem na rekonstrukci sociálního zařízení a šaten, v Otaslavicích na výstavbu víceúčelové sportovní plochy, v Protivanově na rekonstrukci fotbalového hřiště a v Přemyslovicích na dobudování kuželny.