K úbytku medu se vyjádřil předseda prostějovských včelařů Jiří Vymazal.

„V půlce září budou kompletní přehledy o tom, jak to s medem vypadá. Už teď ale můžeme říct, že je to špatné. Zvlášť mizerné je to s lesním medem, kterého je minimum," sdělil Jiří Vymazal.

Začínající včelaře podpoří kraj Bezmála čtyři sta tisíc korun dostanou od olomouckého hejtmanství začínající včelaři. Ti si mohou za příspěvek pořídit potřebné vybavení, které jim pomůže rozjet jejich koníček. „Krajský příspěvek mohou použít na nákup nových kompletních nástavkových úlů, plemenného a chovného materiálu nebo na pořízení základního vybavení, jako jsou například ochranné pomůcky," uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Michal Symerský. Kraj podpoří celkem 47 včelařů, kteří od něj získají až deset tisíc korun. Hejtmanství pomáhá začínajícím včelařům už šest let. Řady včelařů i včelstev totiž stárnou, a proto se kraj snaží podpořit mladé začínající chovatele včel medonosných. Noví včelaři pak posílí členskou základu Českého svazu včelařů.


První muž místních včelařů také vysvětlil, co za úbytkem medu stojí.

„Jedním slovem počasí. Suché větry nebo chlad včelám neprospívá. Daleko lepší je pro ně dusno a vlhko," vysvětluje Jiří Vymazal.

„Rychlý nástup jara včely trochu zaskočil, ještě nebyly tak silné. Dokázaly to ale dohnat," vysvětluje Jiří Vymazal s tím, že květový med na tom zase tak hrozně nebude.

Další ze včelařů, Tomáš Kouřil, nedostatek medu potvrzuje.

„Způsobilo to suché počasí v létě. Díky tomu bude daleko méně akátového nebo lipového medu. Je to ovšem hodně závislé na oblasti. Stačítřicet kilometrů a situace je jiná," vysvětlil včelař, který na několika místech na Prostějovsku vlastní úly.

Prodejci potravin zatím nedostatkem netrpí.

„Jsme na stabilních cenách medu. Uvidíme, jak to bude vypadat s další várkou," sdělila Jana Procházková z potravin na prostějovském Náměstí Padlých hrdinů. Podle Tomáše Kouřila však můžeme očekávat zdražení.

„Cena se tím určitě může ovlivnit. Práce včelaře, třeba náklady na krmení, je pořád stejná. Bez ohledu na výnos," objasnil včelař.

Autor: Michal Sobecký

Není med jako med. Znáte jeho druhy?

Květový med

Z různých rostlin, které obohacují med o látky s povzbuzujícími účinky. Vhodný k běžnému použití, při nachlazení a jako sladidlo.

Lipový med

Jantarově nazlátlá barva, výrazná vůně a chuť po mentolu..

Akátový med

Až mírně nažloutlé barva s lehkým zelenkavým odstínem. Vysoký obsah fruktózy, výrazně sladký.

Lesní med

Tmavší barva, ze šťáv převážně lesních stromů a keřů. Obsahuje složitější cukry a více minerálů. Vhodný pro sportovce. Závisí na lokalitě, ale i na vývoji počasí. Zdroj: www.nalok.cz