„Pokud bude pořád takhle sucho, tak moc medu nebude. Momentálně nic nekvete, včely nemají co jíst a tak ujídají vlastní med,“ potvrdil Antonín Dragoun, zkušený včelař z Kladek na Prostějovsku.

S tímto názorem souhlasí i další včelaři.

Ve Vrchoslavicích na jihu Prostějovska vytočili z jednoho včelstva podprůměrných deset kilogramů medu.

„Bylo sucho a hodně foukalo, to včelám nesvědčí,“ komentuje slabou vytáčku jednaosmdesátiletý Oto Hons.

Podobně je na tom většina drobných včelařů z Němčicka.

Jaká letos bude cena medu je ještě otázka otevřená. Dá se odhadovat, že díky nižšímu výnosu půjde nahoru.

„Za kolik bude kilo medu se ukáže, až budou mít vytočený med všichni, i ti větší včelaři,“ nechce věštit z křištálové koule, ani mazat med kolem pusy čtenářům Deníku osmasedmdesátiletá včelařka Zdeňka Palíšková.

Lípa vypadá, že bude dobrá

Flintu do žita neházejí předčasně včelaři na Přerovsku, i když i tam je první stáčení slabší.

„Ze zimy přišlo hned léto a včely nedokázaly jarní snůšku využít - až teď u lípy. Jarního medu je tedy méně než loni, ale lípa vypadá, že bude dobrá,“ předseda Okresního výboru Českého svazu včelařů v Přerově František Hošek.

Okolo dvaceti kilo medu natočil i začínající včelař ze Šumperska.

„Průměr na jedno včelstvo jsem měl dvacet kilogramů. Mám ale malé zkušenosti, nevím jak to bude pokračovat. Dohromady mám čtyři včelstva, moudřejší budu jakmile vytočím med i od zbývajících tří,“ prozradil Petr Krňávek z Hanušovic.

Výhledově to ale nevypadá dobře. Přetrvávající sucho prý množství medu hodně ovlivní a s ním i jeho cenu.

„Kdo tvrdí, že na podzim bude černý medovicový med, tak neříká pravdu. Podle mě nebude žádný. Včely už více než týden létají pouze pro vodu, nic nekvete a dlouho ani nepokvete,“ neskrývá obavy Antonín Dragoun a závěrem dodává: „Nevím jaká bude cena medu. Nedovolím si to odhadnout. Že ho ale bude méně, to už vím teď.“