Petr Jedlička z Konice a Miroslav Heinz z Uničova jeli letos 10. května společně po silnici ze Lhoty u Konice směrem do Brodku u Konice. Krátce před tím v těchto místech havaroval osobní automobil. Řidič sjel ze silnice a narazil do stromu. V tu chvíli začal vůz hořet.

„Z ničeho nic se před námi zjevilo nabourané auto z jehož motoru šlehaly plameny. Okamžitě jsme zastavili a snažili jsme se zjistit, kolik je v něm osob. Našli jsme řidiče, který seděl jako přikovaný za volantem, byl v šoku a obličej měl od krve. Navíc nechtěl spolupracovat, z vozu jsme ho doslova páčili,“ popsal jeden ze zachránců Petr Jedlička.

Oheň během několika sekund pohltil celý vůz. „Báli jsme se, že bouchne. Řidiče jsme se co nejrychleji snažili dostat někam do bezpečí. Nakonec se nám ho podařilo odtáhnout za strom,“ doplnil. Za pomoci dalšího projíždějícího řidiče přivolali na místo hasiče a sanitku.

Bez pomoci by řidič zemřel

„Požár likvidovala jednotka sboru dobrovolných hasičů z Brodku u Konice a požární stanice Konice. Je více než pravděpodobné, že pokud by někdo nepomohl vyprostit řidiče z vozidla, zřejmě by zemřel. Šofér z havarovaného vozidla měl při své smůle štěstí, že kolem projížděli lidé, kteří se rychle rozhodli a neváhali ohrozit své zdraví k záchraně jeho života,“ uvedla mluvčí záchranného hasičského sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Oba hrdinové svorně tvrdí, že je ocenění hasičů velmi překvapilo. „Pro mě to bylo naprosto automatické. Byl jsem u nehody a prostě jsem pomohl. Udělal bych to kdykoliv znovu. Lidé by si měli pomáhat a to nejen v krizových situacích,“ řekl další ze zachránců Miroslav Heinz.

Podobný případ se stal na stejném místě v dubnu loňského roku. Osobní vozidlo narazilo do stromu a začalo hořet. Uvnitř zůstaly zaklíněné tři zraněné osoby, které vyprostili Lubomír Zatloukal, Josef Szekulic a Josef Szekulic mladší, kteří jeli náhodou kolem. Stejně jako Miroslav Heinz a Petr Jedlička byli odměněni medailí za statečnost.