„I v případě, že by novelu zákona neschválili a Jablonec se statutárním městem nestal, na Prostějov to nebude mít žádný vliv. Získání statutu už nic neohrozí,“ potvrdila ve čtvrtek senátorka za Prostějovsko Božena Sekaninová (ČSSD). Na projednání novely zákona má Sněmovna deset dnů, poté ji dostane k podpisu prezident. „Maximálně do měsíce bude Prostějov statutárním městem,“ tvrdí Sekaninová.

Názor z webu

Někteří Prostějované považují změnu za zbytečnou. „Jsem přesvědčen, že motivací k této atrakci bylo pouze navýšení platů. Pevně věřím, že všichni zastupitelé do jednoho vědí naprosto přesně, kolik korun najdou na výplatní pásce navíc,“ píše ve webové diskuzi Prostějovského deníku jeden ze čtenářů.

Výhody podle senátorky

Podle senátorky však změna statutu přinese spoustu výhod.

„Jsou to věci, které si běžný občan neuvědomuje. Pokud si město nechá zpracovat například územně energetický generel, to znamená studii týkající se vytápění, stavební úřad se jím nyní nemusí řídit. U statutárních měst je situace jiná a generel je platný ze zákona,“ vysvětlila senátorka. Podle jejich slov získá Prostějov i snazší pozici při žádosti o úvěr.

„V případě, že bude žádat o úvěr na investiční akci, pro banku jsou důvěryhodnější města s titulem statutární,“ tvrdí Božena Sekaninová.

S pozměňovacím návrhem týkajícím se Jablonce nad Nisou přišla na středečním zasedání Senátu nezávislá senátorka Soňa Paukrtová. Povýšení by prý usnadnilo další fungování tohoto města se 46 tisíci obyvatel třeba v oblasti dopravní obslužnosti a zabránilo současně odstředivé tendenci jedné z městských částí. Za její argumenty se postavil senátor ČSSD a zastupitel Libereckého kraje Karel Kapoun. O senátním doplnění novely nyní rozhodne sněmovna.

Svérazný Tepličák

Před rozšiřováním seznamu statutárních měst bez nějakých kritérií varoval místopředseda senátorů ODS Miloš Vystrčil. Vadilo mu, že sněmovna do potřebné novely vložila prostějovské povýšení bez diskuse se Senátem. Rozšíření naopak doporučil senátor ODS a teplický primátor Jaroslav Kubera, byť svérázně.

„Starosta je od toho, aby se staral, a primátor je od toho, aby hrál prim. A to se některým primátorům líbí. Takže doporučují schválit,“ řekl s úsměvem. (ham, čtk)