Studenti prostějovské obchodní akademie o problematice státních maturit živě diskutovali na besedě s nejmladší členkou Poslanecké sněmovny České republiky Kateřinou Konečnou. Kromě toho probrali také činnost Poslanecké sněmovny, legislativní proces při tvorbě zákonů i práci samotných poslanců.

„Zajímal mě její názor na reformu veřejných financí a samozřejmě jak to bude se státními maturitami. Nedokážu si představit, jak by měly fungovat. Například matematiku máme dvakrát týdně, takže naše znalosti jsou na jiné úrovni než u gymnazistů,“ poukázal na rozdíly ve výuce student maturitního ročníku Jan Brumlík.

Narozdíl od gymnázií mají odborné školy na výběr pouze dva volitelné předměty. „Vybrala bych si matematiku, protože fyzika na obchodní akademii vůbec není. Předměty se sice nazývají volitelné, ale přitom na odborných školách není z čeho vybírat,“ podotkla Veronika Ehlová ze čtvrtého ročníku.

Přesné informace o tom, jak budou státní maturity vypadat nemají ani pedagogové, kterým se nelibí ani maturity na nečisto. „Strukturovanou slohovou úlohu v českém jazyce považuji za nevhodnou stejně jako vybrané ukázky,“ poznamenala učitelka Jaroslava Mlčoušková.
Vlastní názor na státní maturity má také ředitel obchodní akademie Vladimír Vláčil. „Státní maturity jsou zcela zbytečné. Škola za kvalitu studentů ručí i bez nich,“ prohlásil.

Státní maturity by podle současného školského zákona měli skládat studenti v roce 2008. Poslanecká sněmovna se však nyní zabývá návrhem na změnu tohoto zákona, podle kterého by se termín mohl posunout až na rok 2010.

„Obávám se, že odklad státních maturit ale bude delší než dva roky,“ upozornila na neustále probíhající změny a připomínky poslanců Kateřina Konečná.