Pokud o sociální dávku oficiálně požádá otec, obdrží rodina mnohem více peněz. V případě, že si žádost podá žena, která dosud byla s prvním dítětem na dovolené“, dostane výrazně nižší částku.

O tom, že o rodičovský příspěvek raději požádá otec dítěte, teď uvažují mnozí Olomoučané. Stejné řešení si vybrali také rodiče malého Matěje a Marie.
„Manželce na sociálce řekli, že má nárok na 7600 korun jen do 21 měsíců věku mladšího dítěte a pak až do čtyř let 3800 korun. Nedali jí na výběr žádnou jinou možnost. Teď jsme si ale v novinách přečetli, že je výhodnější, když podám žádost já. Díky tomu budeme dostávat 7600 korun až do tří let věku mladšího dítěte a další rok 3800 korun,“ řekl pětatřicetiletý Olomoučan, který chtěl zůstat v anonymitě.
Spokojená s tímto řešením je také jeho manželka. O děti se bude dál starat ona. Otec může totiž dál pracovat, musí jen zajistit celodenní péči o dítě, na které pobírá příspěvek.

„Nic se nezmění, muž bude pořád chodit do práce. Pokud bych využila možnosti, kterou mi úřednice před pár týdny ´nabídly´, a dostávala jen 3800 měsíčně, musela bych co nejdřív nastoupit do zaměstnání. Takhle budeme mít víc peněz a já můžu zůstat s dětmi déle doma a věnovat se jim naplno,“ pochvaluje si „novinku“ matka téměř čtyřletého syna a půlroční dcerky. To, že lidé objevili možnost, jak maximálně využít možností nového systému vyplácení rodičovského příspěvku, zjistili už i olomoučtí a prostějovští úředníci.

O zájmu rodičů o nový způsob využití rodičovské ví také vedoucí odboru státní sociální podpory Úřadu práce v Olomouci Pavlína Hedererová. „V posledních dnech se na tuto možnost informuje stále více rodičů. Žádost o rodičovský příspěvek si většinou podávaly matky. Nyní rodiny zjistily, že v některých případech je výhodnější, když o dávku požádá otec. Zákon to přímo nenabízí, ale ani nezakazuje, takže možné to je. Už máme i dva zájemce, kteří toho využijí,“ uvedla Hedererová.

Pokud si o rodičovský příspěvek zažádá otec, je to podle vedoucí odboru státní sociální podpory Úřadu práce v Prostějově Ilony Mácové pro rodinu rozhodně finančně výhodnější. „Matka, která je na mateřské dovolené a porodí dalšího potomka nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství, zatímco pracující otec ano. Pro rodinu se tímto krokem nic nemění. Matka může zůstat doma a otec chodí do zaměstnání,“ vysvětlila Mácová a dodala, že zatím není jasné, kolik rodin z Prostějovska tuto možnost využije.

O rodičovský příspěvek půjde nejspíš zažádat i manžel Jany Kameníčkově, která před třemi dny porodila v Prostějově syna Ondřeje a doma už má dvouletou dcerku. „O této výhodě jsem doposud nevěděla. Zaujalo mě to natolik, že ji nejspíš využiji. Každá tisícovka ročně se shodí. Manžela hned příští týden pošlu na úřady,“ řekla novopečená maminka.

Smůlu při tomto způsobu přidělování rodičovského příspěvku však mají rodiče, kteří o této možnosti dosud nevěděli a už si „svou“ variantu vybrali. „Ti už nemohou své rozhodnutí změnit, je to možné, jen pokud se jim narodí další dítě,“ poznamenala Hedererová. Potvrdil to také mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský. „Rodina má nárok jen na jednu volbu způsobu čerpání rodičovského příspěvku. Nemění se to ani v případě, kdy o příspěvek žádá a bude jej čerpat druhý z rodičů,“ uvedl Sezemský.