Od 1. ledna se změnil způsob čerpání rodičovského příspěvku. Nově se zavádí takzvaná třírychlostní rodičovská dovolená. Matky nebo otcové si mohou vybrat, zda s dítětem zůstanou doma dva, tři nebo čtyři roky.

V prvním případě budou měsíčně pobírat 11 400 korun, ve druhém 7 600 korun měsíčně. Rodiče, kteří se rozhodnou zůstat s dítětem čtyři roky, budou mít prvních osmnáct měsíců nárok na 7 600 korun a poté až do čtyř let věku dítěte na 3 800 korun.

Bezmála čtyři tisíce rodin v Prostějovském regionu se během ledna musí rozhodnout, jakým způsobem budou čerpat nový rodičovský příspěvek.
Už nyní plní kanceláře státní sociální podpory prostějovského úřadu práce maminky s dětmi, které se narodily ještě v loňském roce. Rodiče dětí, které přišly na svět minulý rok či předloni, moc na výběr nemají. Podle nového zákona bude rodič, jehož dítě dosáhlo k prvnímu lednu roku 2008 tří let, od nového roku až do čtyř let dítěte pobírat pouze 3 800 korun.

Úřad: Většina zvolila tři roky

„Pokud bude dítě starší jedenadvaceti měsíců, rodiče do jeho tří let každý měsíc dostanou 7 600 a poslední čtvrtý rok 3 800. Devadesát procent žen, které ještě mají na výběr, sáhlo po tříleté variantě rodičovského příspěvku,“ sdělila vedoucí referátu státní sociální podpory prostějovského úřadu práce Ilona Mácová.

Na rozhodnutí žen, které porodily v lednu, si úřad počká do konce března. V tu dobu jim totiž skončí mateřská dovolená. Už teď je ale jasné, že většina z nich opět zvolí tříletou variantu.

„Volba pro mě byla jednoduchá. Zůstat doma s dítětem pouze dva roky se mi zdálo strašně málo. Syna si chci pořádně užít, takže s ním budu doma tři roky. Klidně bych zůstala i čtyři, ale domácnost bychom z necelých čtyř tisíc rodičovské a manželovy výplaty neutáhli. Ve třech letech dám Jakuba do školky a najdu si práci,“ řekla novopečená maminka Lenka Dostálová z Prostějova.

O tříleté rodičovské dovolené uvažuje také Andrea Kořínková z Prostějova, která je momentálně v osmém měsíci těhotenství. „Otěhotněla jsem na konci druhého ročníku vysoké školy, proto se svou dcerkou zůstanu doma tři roky a bez problémů si školu dálkově dodělám. Navíc se mi varianta tříleté rodičovské zdá nejideálnější po všech stránkách, finančně i časově,“ dodala Kořínková.