V dnešní době je masopust vnímán jako období trvající od Tří králů až do Popeleční středy. Když se však ohlédneme zpět do minulosti, zjistíme, že masopust trval pouze tři dny, a to od masopustní neděle až do úterý před Popeleční středou. Tradičně se pak pořádaly zabíjačky, tancovačky, ale také svatby.

Ať už se na masopust díváme strojem času minulého či současného, jedno je jisté. Fašank stmeloval lidi na vesnicích i ve městech. Během něj se zapomínalo na staré křivdy i sváry a všichni propadali masopustnímu hodování a zábavě. Možná i to je jeden z důvodů, proč se k této tradici znovu navrací tolik vesnic a měst po celé republice.

Ve Vranovicích – Kelčicích znovu po 60 letech

V regionu Prostějovska můžete navštívit hned několik masopustů. Nejbližší termín masopustního veselí je už v sobotu 15. února od 9 hodin na návsi ve Vranovicích, kde tato lidová tradice zažije doslova renesanci, jelikož místní obnovují v obci masopust po neuvěřitelných šedesáti letech.

„S myšlenkou obnovy masopustu přišel můj syn Ondra. Jeho nápad jsme pak projednávali na jedné z hasičských schůzí a řekli jsme si, že to zkusíme. Záleží nám na tom, aby se do masopustu zapojily všechny generace, místní i přespolní, prostě všichni, kteří budou chtít. Jedná se o nultý ročník. Takže jsme na výsledek opravdu velmi zvědaví. Nadšení z příprav, které u nás v obci panuje, je obrovské,“ popsal s neskrývanými emocemi Milan Burda, člen SDH Kelčice.

Na obnovu fašanku se důkladně připravuje i místní starostka, Irena Blažková, která kvůli tomu prostudovala mnoho dobových pramenů o slavení masopustu.

„V 9 hodin budu na návsi ve Vranovicích maskám udělovat právo k obci, které ode mě získají na čtyřiadvacet hodin a budou tak obci starostovat a starat se tu o veselí a zábavu. Dostanou také symbolické klíče k obci a pokladnu, do které budou po celý den vybírat peníze,“ popisuje starostka Blažková.

Za starostkou nezaostávají ani místní obyvatelé, kteří k přípravám přistupují také s nadšením. Mnozí z nich si pak doma po večerech chystají a vyrábí tradiční masky Slaměného, Kata, Smrtky či Medvěda. Dokonce jeli pro dobový žebřiňáček až do Uherského Hradiště, zrestaurovali ho a potáhnou jej v sobotním průvodu.

Prostějovský masopust na vlně oslav 

To v Prostějově na hlavním náměstí T. G. Masaryka se o týden později, v sobotu 22. února, bude konat masopust již počtvrté. Tentokrát v duchu připomínky výročí 630 let od povýšení Prostějova na město.

Lidé se mohou těšit nejen na tradiční masopustní vynášení prasátka i průvod okolo rynku, ale i na kejklíře a žongléry spolu s tematický jarmarkem plným zabíjačkových pochoutek. Stejně jako loni se pak děti projedou na stylovém dřevěném kolotoči a budou moci zhlédnout pouliční divadelní představení.

„Troufám si říci, že masopust se stal v Prostějově již tradicí. Stejně jako ve středověku i my v roce 2020 budeme v rámci masopustu hodovat a bavit se. Pocházím z vesnice, kde bylo masopustní veselí i průvod každoroční součástí společenského života. Proto jsem ráda, že i občané města Prostějova se mohou v tento den potkávat na náměstí a společně se bavit,“ popisuje organizátorka prostějovského fašanku, radní Milada Sokolová.

Zajímavý vývoj masek

V minulosti se za maškary převlékali výhradně muži a zastávali tak i ženské role Nevěsty, Báby s nůší a dalších. V některých oblastech dokonce masky rozdělovali na škaredé a pěkné. Škaredé pak vynikaly začerněnými tvářemi a měly symbolizovat plodivou sílu. Mezi černé masky patřil například Slaměný, Žid nebo Ras. Oproti tomu pěkné masky, Turci nebo Strakatý se ženou, vynikaly červenou barvou a vyjadřovaly nevinnost a radost.

„Přiznám se, že nemám oblíbenou konkrétní masku, ale vždy v průvodu hledám ty typické, jako jsou Medvěd, Kobyla, Smrt, Ženich s nevěstou a samozřejmě postava Laufra, který celý průvod vede. Pokud mi to mé pracovní plány dovolí, tak bych velmi ráda rodinu vzala i na některý vesnický masopustní průvod,“ uzavírá Sokolová.

VÝBĚR Z MASOPUSTŮ POŘÁDANÝCH NA PROSTĚJOVSKU
Vranovice - Kelčice, začátek na návsi ve Vranovicích – 15. února od 9.00 hodin
Prostějov – hlavní náměstí T. G. Masaryka – 22. února od 10.00 hodin
Vícov – sraz masek v Obecní budově (bývalá ZŠ) - 22. února od 10.30 hodin
Březsko – sraz maškar u Kulturního domu - 22. února od 9.00 hodin
Vrbátky - Štětovice – Masopust na Zlaté farmě – 29. února od 10.00 hodin
Pivín - Ostatky v Pivíně 22.-25. 2. 

Slaví se masopust i u vás? Napište nám o tom na email:karel.rozehnal@denik.cz. Přidáme jej do seznamu