Paní Marie Filipová byla tehdy ještě malé děvčátko.

„Chodila jsem do první třídy. Se školou jsme pak za ním byli ještě jednou, když projížděl Vrchoslavicemi. To jsou chvíle na které se nezapomíná,“ vzpomínala paní na své setkání s Prezidentem Osvoboditelem. I po více než tři čtvrtě století s jí hlas přitom zachvěl.

„Masaryk byl vzácný člověk, Už je tolik let po smrti a přece na něho všichni vzpomínají. Nikdo o něm nemůže říct nic zlého,“ prohlásila pamětnice.

Jaroslav Zedníček sice tehdy na náměstí také byl, ale návštěvu prezidenta si nepamatuje. Byly mu totiž pouhé tři roky. O slavnostních okamžicích mu však vyprávěli rodiče.

„Uspořádali mu tady tehdy i manévry. Bylo tady spousta vojáků. Tatínek mi vždycky ukazoval, kde byly ustájeny koně. Stodoly kolem silnice na Prostějov jich byly plné,“ vzpomínal na vyprávění svého otce pan Zedníček.

Odjezd prezidenta Masaryka z Němčich nad Hanou

Masarykovi to slušelo u koní

Mezi místními se dodnes traduje, jak to prezidentu Masarykovi slušelo, když dohlížel na vojenské cvičení ze sedla koně. Hlavní stan stál tehdy na kopci nad Němčicemi u silnice na Prostějov. Na památku prezidentské návštěvy vysadili na kopci zástupci spolků na kopci Masarykovu lípu, která tam stojí dodnes.

Masaryk se tehdy pohyboval po Němčicích vozem, který pro něj vyrobily Škodovy závody v Plzni. Prezident Klaus se nechal přivézt automobilem německého závodu Audi. Alespoň jeho doprovod cestoval škodováckými superby.

Speciál prezidenta Masaryka ze škodových závodů
Příjezd prezidenta Klause do Němčic