„Je dobře, že to tady zavedli. Donedávna to zde bývalo tak přecpané, že jsme se rozmýšleli, zda auto nepostavíme na chodník. Teď je parkoviště poloprázdné,“ konstatoval včera dopoledne Milan Luža, který tam přijel na nákupy spolu s kolegou z práce.

„Je to správné,“ přikyvuje jeho spolupracovník a dodává, jak tam přímo uprostřed plochy trůnil zhruba měsíc bavorák s propíchnutými pneumatikami. Nyní už tam k vidění není.

„Konečně je zde pohoda a dá se tu zaparkovat,“ smál se z červené Škody Felicie řidič, když mu ostraha dala do ruky lístek s vypsaným časem.

Naopak Josefa Vdolečka zpoplatněné parkovné rozlítilo. „Bydlím za rohem, v Přemyslovce. V pracovní dny tam nezaparkuji, protože spousty míst obsadí zaměstnanci jedné zdejší firmy. Auto jsem tak vždy stavěl před Albert,“ popsal.

V pondělí tam však stejně jako další obyvatelé našel za stěračem lístek s upozorněním, že první hodina stání je na parkovišti pro zákazníky zadarmo, každá další započatá přijde na padesát korun.

„Měli nás na to předem upozornit,“ řekl Vdoleček a ptá se, kde vůbec mají nejen lidé žijící v okolí Alberta, ale i ti, kteří třeba přijíždí k nedalekému autobusovému a železničnímu nádraží, stavět své automobily.

„U hlavního nádraží plochy pro nová parkoviště nejsou,“ reagoval Antonín Zajíček, vedoucí prostějovského odboru rozvoje a investic.

Podotkl, že podle jeho informací nyní Prostějovu chybí dva tisíce parkovacích stání. „Řešit by to šlo budováním vícepodlažních parkovacích budov. Těm se ale občané města brání,“ pokrčil rameny.

Vedoucí odboru rozvoje a investic připomněl, že některé rodiny nyní vlastní i tři, nebo dokonce čtyři automobily. „Pokud by se zvýšily poplatky za ně, pak by jich jistě ubylo,“ naznačil jednu z cest k omezení počtů aut v ulicích.

Libor Kytýr mluvčí společnosti Ahold, která supermarket Albert provozuje, poznamenal, že strategie zpoplatněného stání funguje nejen v Prostějově, ale i jinde po republice.

„První hodina je pro naše zákazníky zadarmo. Chceme tak omezit dlouhodobé parkování,“ nechal se slyšet Kytýr. Pracovník ostrahy stojící u vjezdu na parkovišti v Janáčkově ulici přiznal, že žádné peníze od řidičů zatím nevybral.

Zpoplatněným stáním před prostějovským Albertem totiž zatím Ahold apeluje pouze na morálku šoférů.