„Loni jsem sháněla konopí pro dědečka. Trpěl velmi silnými bolestmi, na které mu už nepomáhaly žádné léky. Došlo to tak daleko, že skončil v psychiatrické léčebně, protože si chtěl vzít život. Doktorka nám řekla, že by mu ke zmírnění bolesti mohlo pomoct konopí, ale že nám ho nemůže předepsat. Chtěli jsme ho sehnat na vlastní pěst, ale pak jsme si uvědomili, že vůbec neznáme dávkování. Bylo to šílené období," vzpomíná třicetiletá Barbora z Prostějova. Marihuanu nakonec od dealera koupila. „Připadala jsem si ale jako zločinec," dodala.

Pro a proti užívání marihuany

Podle odborníků marihuana pomáhá mírnit bolesti, křeče a kožní problémy, ulevuje chorobám nervového systému, jako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba, a dokáže vyléčit všechny typy rakoviny. Lékaři na její užívání nemají jednoznačný názor.

„Konopí může pomoct nejen nemocným, ale také českému zdravotnictví, které se potýká s penězi. Marihuana totiž dokáže nahradit dvanáct různých léků," tvrdí lékařka Jana Budařová ze společnosti Konopí je lék. Její pravidelné užívání však s sebou může přinést i negativní účinky.

„Může být spouštěčem duševních chorob, pokud k nim má uživatel dispozice. Mohou se objevit také úzkostné stavy, deprese a další potíže," varovala před následky již dříve Klára Látalová, lékařka psychiatrické kliniky v olomoucké fakultní nemocnici.

Pěstování konopí je občanská povinnost, říká Dvořák

Zastáncem marihuany jako léčebného prostředku je i Dušan Dvořák z Ospělova, který je ředitelem Edukativní konopné kliniky a založil sdružení Konopí je lék.

„Pěstování konopí je ze zákona o zdraví lidu přímo občanská povinnost," nechal se slyšet pěstitel, u kterého již čtyřikrát policisté sklízeli úrodu.

Pokud zákon projde Sněmovnou, mohlo by se konopí dostat k pacientům v polovině roku. Zákon také počítá se vznikem agentury, která by na vše dohlížela. Policie zároveň dostane možnost nahlížet do registru pacientů, kteří je budou užívat. Do lékáren by se měla dostat marihuana z dovozu, ale i od pěstitelů z Česka.