"Stěžejním výrobkem naší firmy jsou elektronické řídící moduly a s tím už se vezou další ovládací automaty, rozvaděče pro čerpací systémy. Pro vysvětlení se jedná zjednodušeně o krabičku, která má na sobě kontrolky a tlačítko. Do ní se zapojují snímací prvky, jako plovákové nebo elektrodové snímače. Ty pak dávají informace jako, kdy má například sepnout čerpadlo," vysvětluje funkci patentovaného systému Dopita s tím, že systém časového vypínání firmy Eledo je chráněn patentem.

Splašky hlídají po celé republice i v zahraničí.

"Dodáváme i do Polska nebo na Slovensko. Hlavním trhem pro nás ale je Česká republika. Ovládací automatiky od nás odebírají montážní firmy, které se zabývají realizací čerpacích jímek," říká majitel firmy a dodává: "Za dvacet let jsme vyrobili okolo třiceti tisíc kusů hlídacích modulů."

Budování kanalizace v Pěnčíně. 5.4. 2022
Bagry, prach a těžká auta. Pěnčín sužuje stavba kanalizace

Hlídače jsou hlavně v rovinatých oblastech. "Nejvíce jich máme v okolí Prahy nebo na Pardubicku. Dále také na jižní Moravě. Je to dáno tím, že těch daných lokalitách nemají kanalizace přirozený spád a hladiny se musí monitorovat a hlídat," přibližuje Dopita.

Před firmou zaujmou na první pohled rozměrné plastové nádoby.

"Jsou to čerpací jímky. Děti když je vidí, tak jim připomínají vagónky a vláček. Do nich se právě montují samotné technologie s čerpadly, armaturami, potrubím a samozřejmě elektronické řízení," komentuje venkovní skladiště majitel.

Pěnčín - náves. 5.4. 2022
V Pěnčíně by rádi multifunkční hřiště, chystá se i oprava chodníků a cest

Na začátku všeho byl nočník

"Elektrotechnika byla mým koníčkem již od útlého mládí, ve svých dvanácti letech jsem zkonstruoval například dětský nočník, který po použití hrál a svítil. Později mi došlo, že šlo jakýsi prototyp snímače hladin ve splaškových prostředích," dodává vystudovaný elektrikář, elektrotechnik, který rozjížděl firmu s manželkou.

"Na začátku jsem pracoval sám a pomáhala mi manželka. Postupem času začalo vše bobtnat a upřímně jsem rád, že se mi před pár lety podařilo dostat firmu z domu. Předtím jsem byl prakticky pořád v práci, teď už mám práci a domov oddělené," uzavírá úspěšný pěnčínský rodák.