"V roce 2020 měl v naší obci proběhnout III. sraz rodáků, měla se slavit krásná výročí obecních spolků: 130 let od založení sboru dobrovolných hasičů, 90 let od založení fotbalového klubu a 70 let od otevření základní školy. Bohužel pandemie koronaviru veškeré oslavy zhatila, nic se nekonalo, jen v rámci klenovických hodů, to je poslední neděli v srpnu, uspořádali příznivci kopané v restauraci na místním hřišti malou výstavku fotografií," líčí okolnosti Lubomír Parák, jenž dodává: "Při prohlídce fotek jsem nabyl přesvědčení, že takto by se takové významné výročí nemělo slavit, a protože jsem dříve v Klenovicích fotbal hrával, jsem místním rodákem, tak jsem se rozhodl s tímto stavem něco udělat. A svému mateřskému fotbalovému klubu být aspoň nějak užitečný."

Pomohli známí i širší rodina

"Jsem profesí technik se zkušenostmi v oboru čerpadel i zahraničního obchodu, nikdy jsem se historií nezabýval. Ale odchodem do důchodu jsem najednou měl dost času a chuť se historií zabývat. Loni v září, v malém ´covidovém´ rozvolnění jsem navštívil nejbližší rodinu. Pár fotbalových fotografií se našlo," popisuje amatérský historik a pokračuje: "Náhodou jsem získal dva sešity zápisů ze schůzí obecního tělocvičného spolku Sokol, první z let 1934-1954, druhý 1960-1969. Ale zde byly opravdu jen schůzovní zápisy."

Další pátrání pokračovalo v obecních kronikách uložených v Zemském archivu Opava, matrikách uložených v Zemském archivu Brno.

„Studiem těchto dokumentů jsem se orientoval v čase, v rodinných vztazích a dalších souvislostech v historii rodné obce. Začal jsem pomalu být amatérským badatelem" ohlíží se s úsměvem Lubomír Parák.

"Po uzavření okresů, jsem pátral z domova po internetu. Narazil jsem přímo na ´zlatou žílu´ v podobě starých novinových článků uložených v krajských knihovnách, kde jsou veřejně přístupné uložené historické noviny od začátku vydávání do roku 1950," uvádí dále zapálený badatel, jenž slíbil, že historii zmapuje a slovo dodržel.

"K dnešnímu dni mám sestaveno přibližně 215 stran textu historie klenovických fotbalových klubů včetně fotografií, tabulek, dalších zajímavých dokumentů. Historii klenovické kopané jsem dočasně uzavřel rokem 1980, neboť do případného zveřejnění se chci věnovat ještě dohledání dalších informací," uzavírá Lubomír Parák.