Už jednou v minulosti spor o platnost smluv, na základě kterých by firma Manthellan mohla v centru Prostějova postavit obchodní galerii, soudil. Tehdy odmítl, že by na procesu mohla mít zájem taky společnost Prior, coby žalující strana.

Spor se však přes Nejvyšší soud ČR dostal zpět k brněnskému soudu. A tentokrát rozhodl jinak.

"Krajský soud v Brně ve věci žalobce Prior obchodní domy proti žalovanému Statutárnímu městu Prostějov a společnosti Manthellan potvrdil rozhodnutí soudu prvního stupně. Tedy, že smlouva o budoucích smlouvách je neplatná," uvedla mluvčí soudu Eva Angylossy.

close Kauza Manthellan v datech info Zdroj: DENÍK zoom_in

Reakce společnosti Mantehllan

Redakce Deníku požádala o vyjádření také společnost Manthellan.

"Vypadá to, že jednostranný požadavek bývalého politického vedení města realizovat kulturní sál ve vlastní režii se obrátil proti nám a byl využit soudem k formalistickému rozhodnutí proti zájmům investora a obyvatel města na revitalizaci centra Prostějova. Projekt považujeme nadále za živý a výhodný pro obyvatele města," uvedl v prohlášení mluvčí olomoucké firmy, která vlastní i galerii Šantovka, Juraj Aláč.

"Po doručení písemného vyhotovení rozsudku odvolacího soudu se rozhodneme o dalších právních krocích," dodal.

Změna názorů

Ještě před pár lety to vypadalo, že firma v prostoru mezi Wolkerovou a Uprkovou ulicí bude stavět. Výsledkem měla být galerie s desítkami obchodů i necelých tři sta parkovacích míst. Jedním ze sporných míst se stal společenský sál, na jehož existenci se nakonec město s investorem domluvilo.

Přístup města se však k firmě změnil v prosinci 2017. Tehdy Manthellan nechal zahradit parkoviště v Komenského ulici s tím, že zde provede archeologický průzkum. Postup se však některým politikům nezdál a ti nakonec dosáhli znovuotevření prostor. Ovšem až po půl roce.

Rozhodování soudů

Podobně se měnily i názory soudů. Aktuálně je proces už ve druhém kole. Původně totiž verdikt okresního soudu vstřícný ke straně, která napadla smlouvy, Prioru, změnil soud krajský.

Nejvyšší soud ale následně poslal věc zpět s tím, aby se soudy nižších instancí zabývali podstatou věci. Následně jak okresní, tak krajský soud sdělily, že smlouvy města s Manthellanem nejsou platné.

Navrátil: Otevřu si šampaňské

Nad výrokem neskrýval radost třeba opoziční zastupitel a aktivista Jan Navrátil.

"Otevřu si na to šampaňské," uvedl.

"Jsem rád, že se ukázalo, co tvrdíme už dlouho. Že smlouvy a záměr byly odlišné," uvedl Jan Navrátil.

"Jsem za rozsudek rád. Nyní by měli zastupitelé zvážit, jak naložit s prostorem, který byl deset let blokován," uvedl dále zastupitel Aleš Matyášek, který si jel verdikt soudu poslechnout do Brna.

Spokojenost pak netajil ani Radovan Pilich, jednatel společnosti Prior obchodní domy.

"Potvrdil se náš právní názor. Jsem za to rád. Mohl by to být konec kauzy," uvedl pro Deník.

Je tu možnost dovolání

Nicméně definitivně jasno ještě být nemusí. Jak již uvedl Juraj Aláč, Manthellan zváží další právní kroky. A podle mluvčí soudu ještě nějaké k dispozici jsou.

"Proti tomuto rozsudku není odvolání přípustné, lze pouze do dvou měsíců podat dovolání k Nejvyššímu soudu prostřednictvím soudu, který rozhodoval v prvním stupni," sdělila Eva Angyalossy.