Velké soudní vítězství města ve sporu s Manthellanem z počátku letošního roku dostává hořkou příchuť. Krajský soud v Brně tehdy po deseti letech zneplatnil smlouvy o výstavbě obchodní galerie v centru města. Radnice začala plánovat celkovou revitalizaci prostoru historického centra. Teď ale řeší zcela nový problém, Manthellan poslal na radnici předžalobní výzvu na zaplacení 320 milionů korun.

Ve výzvě se praví, že se jedná o náhradu škody spočívající v nákladech marně vynaložených za předmětný projekt.

"Město Prostějov nám svým jednáním způsobilo škodu. Předžalobní výzvou jsme město vyzvali k její úhradě," vyjádřil se Deníku stručně Juraj Aláč, mluvčí Manthellanu.

Úplně klidný z toho nejsem, říká primátor

Že pravomocným rozsudkem z 22. ledna 2019 celá kauza nekončí představitelé města trochu tušili.

"My jsme nějakou reakci samozřejmě čekali. Rozhodnutí soudu je takové, že jsou smlouvy neplatné. My jako město jsme tedy v právu. Nicméně ale nemohu předjímat další rozhodnutí soudu. Nějaké riziko existuje," komentoval ošemetnou situaci prostějovský primátor František Jura.

"Nemohu ale říci, že jsem úplně klidný. V klidu budu moci být opravdu až ten soud rozhodne. Není to úplně příjemná situace, určitá pochybnost ve mně je," dodal primátor.

Jak přišli k takové sumě?

Zástupcům radnice se nezdá astronomická výše požadované částky.

"Můžu si o té sumě myslet co chci. Společnost si to nějakým způsobem vyčíslila. Podle textu výzvy se jedná o ušlý zisk, nedokážu říct, jakým způsobem k té částce došli," krčil rameny primátor Jura.

Částka 320 milionů korun, by v případě soudně uznaného nároku zastavila městské investice na dva roky.

"Jedná se o dva investiční rozpočty. My jsme schopni ročně generovat okolo 150 až dvou set milionů na investice bez dotačních titulů. Jedná se o opravy chodníků, revitalizace sídlišť a další věci, na které mají občané nárok. V případě, že bychom museli té společnosti těch 320 milionů zaplatit, tak bychom na výše zmíněné investice zkrátka neměli," vyjmenovával František Jura.

Město vyjádřilo jasný nesouhlas

Město dalo prostřednictvím právníků Manthellanu najevo, že s jejich požadavky nesouhlasí.

"My jsme požádali o vyjádření naši právní kancelář Ritter a Šťastný, která nám zaslala své stanovisko. Jasně je tam formulováno, že s takto formulovanou žádostí nesouhlasíme a v současnosti nic hradit nebudeme. Další kroky budou následovat po poradě s naší právní kanceláří," informoval náměstek primátora Jiří Rozehnal, jenž doplnil: "Přiznám se, že výše požadované částky je z říše snů. Pokud někdo žádá nějaký subjekt o náhradu škody, musí přesně definovat o co se jedná. Uváděný údaj je absolutně irelevantní a nemůžeme ho brát v potaz."

Celá kauza odstartovala v červenci roku 2010 podpisem smlouvy o smlouvách budoucích mezi Manthellanem a městem Prostějov. Téměř desetileté spory pak definitivně rozsekl 22. ledna letošního roku, kdy Krajský soud určil smlouvu jako neplatnou.