„Tatínek se zajímal o mandloně, jejich původ a chtěl vyzkoušet, jestli by se dřevina z oblasti Středomoří dala pěstovat i u nás na Hané,“ zavzpomínal Vladimír Trunečka, syn amatérského sadaře, díky kterému dodnes dělají na jaře kvetoucí mandlovníky u Slatinic radost kolemjdoucím.

Dnes padesátník se tehdy jako malý chlapec vydal s otcem, Vitězslavem Trunečkou, na jižní Moravu. Cílem jejich výpravy byly Hustopeče, kde dodnes roste jeden z největších mandloňových sadů ve střední Evropě. V té době tam již pěstitelé měli původní genofond jihomoravských mandlovníků.
„Vzpomínám si, jak jsme na sněhu v zimě sbírali popadané plody,“ popisoval zrod pozoruhodné hanácké výsadby Vladimír Trunečka.
„Tatínek zasadil semena do písku a získal první sazenice. Tak vznikl mandloňový sad na Kosíři a o něco později také výsadba podél silnice z Kaple do Čelechovic na Hané,“ ohlédl se Vladimír Trunečka za velkou vášní svého dnes již zesnulého otce, profesí technologa strojní výroby, jenž roky pracoval v Sigmě Lutín.

Podél silnice u Čelechovic na Hané roste hned několik kultivarů. Mandloně tak vykvétají postupně. Květy mají také odlišné zabarvení - bílé, narůžovělé až růžové.
„Některé plody jsou hořké, jiné sladké. Všechny jsou ale podstatně menší, než jak je známe v obchodech. Proto je také lidé moc nesbírají,“ přiblížil.

Mandle pro Zoru
O sadu na úbočí Kosíře se traduje, že mandle využívala čokoládovna Zora Olomouc.
„O tom bohužel nic nevím. Sad nebyl až tak velký. Pravda to jistě nebude,“ usmál se Vladimír Trunečka.
Čokoládovny v minulosti obhospodařovaly a plody zpracovávaly z Hustopečí, kde v době největší slávy tamních sadů rostlo až 50 tisíc mandlovníků.
„Detaily jsme se snažili ověřit již v minulosti, ale bohužel nemáme k dispozici žádná data či podklady,“ sdělila Olomouckému deníku Tereza Skrbková, mluvčí společnosti Nestlé Česko, pod kterou spadá i olomoucká čokoládovna.

Kdo by chtěl ochutnat ty nejlepší tuzemské mandlové produkty, má možnosti o tomto víkendu, kdy se v Hustopečích konají tradiční Slavnosti mandloní. Kromě pokrmů nabídnou řemeslný jarmark, otevřené sklepy a vycházku k mandloním lemovanou zastávkami s občerstvením i úkoly pro děti, které si připravily místní spolky.