Nebezpečné rakovině prsu mohou předejít ženy, které se nechají vyšetřit v prostějovské nemocnici. Ta nyní získala osvědčení k provádění mamografického screeningu a od prvního ledna letošního roku byla zařazena do sítě mamografických center. Ženy z Prostějova a okolí tak už nemusejí na tato vyšetření jezdit do jiných měst, například do Olomouce nebo Brna.

„Nemocnice Prostějov vyhověla náročným kritériím ministerstva zdravotnictví a získala osvědčení k provádění mamografického screeningu. Navíc ženám od pětačtyřiceti do devětašedesáti let nyní vyšetření v prostějovské nemocnici plně hradí zdravotní pojišťovny,“ sdělil Tomáš Želazko, mluvčí společnosti Agel, která provozuje prostějovskou nemocnici.

Cílem mamografického vyšetření je zvýšit časnost záchytu zhoubných nádorů prsů, přednádorových stavů a tím snížit úmrtnost na rakovinu prsu. ,,Vyšetření se provádí na speciálním přístroji, mamografu. Naše pracoviště je vybaveno moderní technologií a erudovanými lékaři,“ uvedla lékařka radiodiagnostického oddělení Eva Langerová.

Ženy se vyšetření nemusejí obávat. Dávky záření při mamografii jsou na moderních pracovištích velmi nízké, a tak je možné využívat metody nejen k určení diagnózy u žen s příznaky onemocnění prsu, ale také při preventivním snímkování zdravých žen.

Mamografické pracoviště prostějovské nemocnice bude sloužit zejména ženám od čtyřiceti let věku. „V případě, že pacientky nesplňují kritéria, jako je například věk, interval od posledního vyšetření mamografem nebo nemají žádanku na screeningové vyšetření od lékaře, lze toto ultrazvukové vyšetření prsů provést za přímou úhradu,“ vysvětlila Langerová.

O tom, jak je mamografické vyšetření důležité, ví i dvaapadesátiletá Dana z Prostějova. „Na mamograf jsem jezdila do Olomouce pravidelně každý rok už od svých pětatřiceti let, přestože jsem ještě nemusela. O tři roky později mi to ale zachránilo život. V osmatřiceti mi lékař zjistil nádor na pravém prsu. Díky tomu, že jsem pravidelně chodila před čtyřicátým rokem, byl malý a moje léčba nebyla tak náročná,“ řekla žena, která je nyní pod dohledem lékařů, ale v pořádku.

Mamografická vyšetření lékaři prostějovské nemocnice provádí na objednání na radiodiagnostickém oddělení v budově operačního a vyšetřovacího bloku. Denně od sedmi do patnácti hodin, ve středu a čtvrtek do sedmnácti hodin.