„Vše se naštěstí už v lepší obrátilo, koronavirové restrikce se uvolnily a já jsem doslova nadšená, že můži své obrazy na zámku vystavovat,“ nechala se začátkem dubna slyšet malířka s hanáckými kořeny.

Při vlastní instalaci obrazů i na vernisáži byla autorka osobně přítomna.

„Těšila jsem se, že uvidím nejen pokroky v rekonstrukci zámku, ale také řadu svých příznivců, kteří věřím, v hojném počtu na Plumlov dorazí. Je pro mě totiž pokaždé veliká čest, že si vyhradí kus svého volného času, aby ho strávili v zámeckém prostředí s mými obrazy a se mnou," popsala s úsměvem se špetkou nostalgie Lilian Amann.

I barvami hýřící plátna

Na výstavu přivezla z velké části obrazy nové, tvořené technikou akrylu na plátně a na dřevě. „V cyklu "Dětské sny" převažují podle jejích slov zemité a barevné tóny okrové a oranžové.

close Lilian Amann - z cyklu 'Dětské sny' info Zdroj: se svolením Lilian Amann zoom_in Lilian Amann - z cyklu 'Dětské sny'

„Tematicky jsou spojeny, jak už to u mých obrazů bývá, s přírodou. A tentokrát živou i neživou," sdělila malířka.

Onu poněkud snovou atmosféru cyklu pro kontrast doplňuje několik jejích barvami hýřících pláten.

„Jde o vyjádření naděje, jara a obrození po ztracených pandemických letech," vysvětlila autorka s tím, že obrazy "Osamělost bílé vrány" a " Stin - Tvůj nejvěrnější přítel" reflektují pocit izolace, kterou jsme všichni v době covidové trpěli.

Pandemie ve Stuttgartu

Před dvěma lety právě během covidu a řady restriktivních opatření s ním souvisejícími poskytla Prostějovskému deníku malířka, spisovatelka a psycholožka Lilian Amann exkluzivní rozhovor, v němž popsala okolnosti života během covidové pandemie ve Stuttgartu a nebylo to podle jejích slov vůbec nic jednoduchého.

close Lilian Amann v centru Stuttgartu před vypuknutím nákazy Covid-19. Na snímku Schlossplatz Stuttgart, oblíbené místo k setkávání lidí. info Zdroj: se svolením Lilian Amann zoom_in Lilian Amann v centru Stuttgartu před vypuknutím nákazy Covid-19. Na snímku Schlossplatz Stuttgart, oblíbené místo k setkávání lidí.

„Život se v současnosti změnil prakticky všem. Připadám si jako v nějakém katastrofickém filmu a čekám, kdy už přijdou závěrečné titulky. Z tohohle kina se ale bohužel nedá uprostřed promítání jen tak odejít,“ řekla v tomto rozhovoru na konci března roku 2020 mimo jiné Lili Amann.

„Na výstavě nebudou chybět i některé starší obrazy, které si budou návstěvníci pamatovat z předešlých expozicí. Je to pak jako milé setkání s dávnými přáteli. Obrazy mají totiž duši a potřebují ke štěstí společnost," doplnila Lili Amann.     

Plumlovský zámek si zamilovala close Lilian Amann - Déjà-vu info Zdroj: se svolením Lilian Amann zoom_in

Lilian Amann sice dlouhodobě žije v Německu, narodila se ale v Brně a v Kostelci na Hané žila její babička, kam za ní malá Lilian ráda jezdívala na prázdniny. V té době si zamilovala i plumlovský zámek a její láska k němu trvá dodnes.

„Prostředí Plumlova je mi stále citově blízké. Lidé, kteří na zámku působí, nebo i ti, kteří se tam s oblibou vrací, snad znají onen pocit, který bych popsala jako pozitivní energii, jež zámek vyzařuje,“ vyznává svůj obdiv k plumlovskému zámku Lili Amann.

Zároveň vzpomíná na to, kdy ji její babička poprvé zámek při jednom z výletů ukázala.

„Z jedné strany už z dálky trůnil ve výšce jako velikánský dům, ale z vnitřní strany nádvoří člověka překvapil svojí nezvyklou a komplikovanou krásou se sloupořadím až do vyšších poschodí. Zámek se tyčil jako poschoďový dort. Aspoň tak sem to vnímala kdysi jako malá. Jako by se mi náhle pootevřel průnik do minulosti. A nešlo jen o zámek, ale i o starý hrad, podhradí a okolí,“ popisuje své rané pocity.

Lilian Amann - Pohádka Žňová:

| Video: Youtube

Babička jí také vyprávěla různé příběhy. Jednou veselé, jindy smutné a někdy i strašidelné. Ukládaly se jí do paměti a přetransformovaly se časem do knížky pro děti „Pohádky a povídání z dávné Hané“, která vyšla před lety v pražském nakladatelství Jalna.