„Se starostou jsem se na tom dohodl ve čtvrtek. Přece jen na tom obraze vypadá už jinak, než ve skutečnosti,“ vysvětlil prostějovský fotograf a výtvarník Bob Pacholík, který první malbu vytvořil na konci Tesařova prvního funkčního období. Pacholík předtím ztvárnil i jeho předchůdce Jana Šverdíka.

„Oba dva jsem maloval podle fotografie. Mezi prvním tahem a finálním portrétem v obou případech uběhly tak tři měsíce,“ zavzpomínal známý fotograf a výtvarník. Kromě portrétů rád maluje i krajinu.

„Na portrétu je nejtěžší vystižení podoby. Když namalujete strom o pár metrů dál, než ve skutečnosti stojí, nic se neděje. Když ovšem nakreslíte třeba oko o několik milimetrů jinde, než ho portrétovaný má, tak už je to problém. Obzvláště pokud se nejmenujete Picasso a malujete obraz do obřadní síně radnice,“ srovnal Pacholík, jenž si netroufá odhadnout, za jak dlouho nový obraz vznikne. „Ale pustím se do něho hned,“ říká.

Roky se ovšem nepodepsaly jen na starostově tváři. Dlouholeté působení ve funkci muselo proměnit i Jana Tesaře jako člověka. Jak?

„To musí posoudit jiní. Snad mohu říci, že jsem se za ta léta stal klidnějším a zvykl si na negativní reakce na to, co jsem kde řekl či udělal. Každý starosta totiž musí počítat s tím, že na jeho vyjádření budou reagovat především ti, kteří s ním nesouhlasí. Souhlasné reakce by svým způsobem postrádaly smysl,“ rozmýšlí Jan Tesař, který se po dvanácti letech na radnici vrátí do soukromé sféry.

Doufá, že bude mít více volného času. „Rozhodně si nemyslím, že se v podnikání budu nudit. Nicméně od starosty se očekává, že se i mimo pracovní dobu bude účastnit akcí, na které ho organizátoři pozvou. To mi teď odpadne a čas budu moci věnovat vnukovi, tenisu nebo vyjížďkám na kole,“ prozradil Tesař.

(V nejbližších dnech vám přineseme s Janem Tesařem rozhovor, v němž se starosta ohlédne za svým působením v politice. Čtěte Prostějovský deník)