Osmatřicet tisíc korun zaplatili už před rokem manželé Burianovi z Brodku u Prostějova řemeslníkovi, který jim slíbil vymalovat domek a opravit toaletu. Penzisté, kteří žijí v jedné domácnosti se zdravotně postiženým synem, však na dokončení prací čekali dosud marně. Měsíce chodí kolem poškrábaných stěn (připravených k obložení) a nekvalitně zamalovaných stropů.

Řemeslník poté, co se o případ začal zajímat Prostějovský deník, chce dát věci okamžitě do pořádku.

„Slibuji, že do týdne všechno dodělám,“ dušoval se ve čtvrtek 3. dubna a prosil, aby redakce nezveřejňovala jeho jméno. Celkem oprávněně se totiž domnívá, že skončí bez práce a podle svých slov dokonce i na ulici. „Mohl bych se pak oběsit,“ prohlásil emotivně.

Protože poškozená rodina vzápětí svolila, aby mladý muž dostal poslední šanci, Deník na jeho žádost přistoupil.

„Slibů už jsme slyšeli dost. Mám sice trochu pochybnosti, ale nezbývá mi než věřit, že teď práci konečně dodělá,“ reagovala Helena Burianová.

Podle původní dohody měla být zakázka hotová do 25. května 2007. Práce se však vlekly, řemeslník docházel do domku jen zřídka. Na obložení toalety ani nedošlo. „Je to hrůza, odvedl špatnou práci a navíc si myslím, že nás natáhl s cenou,“ podotkla rozladěně Burianová.

„Když jsme mu volali, tak tvrdil, že shání auto, aby se k nám mohl dopravit, nebo že marodí. Stále se jen vymlouval,“ vrtí hlavou syn manželů Jakub. Rodinu stály spoustu peněz už jen telefonní hovory a textové zprávy.

„Nejenom peněz, ale i času,“ podotkla Helena Burianová. Na řemeslníka totiž často čekali zbytečně. Na dohodnuté termíny nechodil. Pokud muž svůj slib nakonec nesplní, mají Burianovi podle specialisty na pracovní právo Patrika Matyáška možnost obrátit se na soud.

„Mohou soudní cestou žádat o náhradu škody a také o splnění závazku. Řemeslníkům, kteří nedostojí smluveným záležitostem, hrozí také minimálně pokuta,“ konstatoval znalec z právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.