„Jde nám o zvýšení fyzické kondice malých dětí, ty během soutěže získávají znalosti ze zdravovědy, požární ochrany nebo střelby," přiblížil účel sobotních závodů Josef Navrátil, vedoucí odborné rady mládeže.

Do Suchdolu u Prostějova se v sobotu sjelo přes padesát oddílu malých hasičů. Celkově pak v podzimním kole soutěžilo kolem dvou set osmdesáti dětí. „Máme to rozdělená na mladší děti, to je od osmi do jedenácti, pak děti do patnácti a potom dorost. V jednotlivých kategoriích se samozřejmě zvyšuje jejich obtížnost," vysvětloval jeden z hlavních organizátorů Josef Navrátil.

Na trase dlouhé tři kilometry čekalo závodníky pět zastavení. Malí hasiči museli nejprve ukázat, jak jim jde střelba ze vzduchovky vleže. Poté běželi do lesa, kde se přemístili od jednoho stromu k druhému po laně. Další lesní zastávkou bylo vázání nejrůznějších uzlů.

Děti, které zvládly boj s provazem, se přesunuly na zdravovědné stanoviště. Tady se pětičlenný tým rozdělil. Dva malí hasiči dělali zraněné a zbytek se o ně musel postarat. Nechyběl ani přenos raněných. Poté přišla těžká prověrka požární ochrany. Těsně před cílem tří kilometrového okruhu museli požárníci ještě ukázat, kde jsou jaké světové strany.

Jedním z úspěšných oddílů byli vrahovičtí hasiči, tedy alespoň kategorii starších žáků. Vrahovice dokonce doběhly soupeře před sebou. „Závody se mi moc líbily a řekla bych, že jsme byli opravdu dobří. Kopec mezi zdravovědou a požární ochranou byl trošku těžší, ale poradili jsme si s ním. Bylo to prostě super," usmívala se po závodě kapitánka vrahovického družstva Aneta.

Dorostenci pak měli závod těžší, museli uběhnout pět kilometrů, po laně šplhat vzhůru a přeskočit vodní příkop.

S průběhem celého závodu byl spokojený také vedoucí odborné rady Josef Navrátil. O budoucnosti těchto mladých hasičů pak prozradil: „Podle mých zkušeností, a že jsem se hasičské mládeži věnoval léta, se z jednoho takového oddílu chytnou dva nebo tři závodníci jako dospělí hasiči, tedy dobrovolní hasiči."

Jarní část okresního kola požární soutěže plamen se pak pravidelně odehrává v květnu. Nejlepší zástupce okresu se dostane do červnového krajského finále. Vrcholem celé soutěže je republikové popřípadě mezinárodní kolo.