Pravé hodové veselí odstartuje v pátek a potrvá až do neděle.

Hodovníci, usedlíci i hosté se sejdou v pátek v sedmnáct hodin u místní kaple, kde je pro ně o půl hodiny později připraveno vystoupení dětí z místní mateřské školy, dětského folklorního souboru Valentýnek a folklorního souboru Mánes z Prostějova.

„Souběžně bude probíhat i třetí ročník soutěže o Držovskó Buchto a o Kotel nejlepší držovské slivovice," doplnila starostka Držovic Blanka Kolečkářová a dodala, že po vyhodnocení výsledků a předání cen mohou návštěvníci všechny vzorky ochutnat.

Od devatenácti hodin se pak držovičtí pustí do zdobení a stavění májky.

„Mužská chasa ji bude až do rána hlídat, aby nám ji nikdo neukradl," prozradila držovická starostka.

V sobotu odstartuje hodové veselí tradiční výstavou drobných zvířat. Chovatelé ukáží své nejlepší kousky od dvanácti do devatenácti hodin v areálu hřiště.

Kočáry, velocipédy i trakaře

Od patnácti hodin se pak začnou u místní kaple a hasičské zbrojnice scházet ti, kteří nechtějí chybět na Histopedálu.

Slavnostní historický průvod s hudbou vyjde o půl šesté a povede od kaple přes Fibichovu, Olomouckou až na místní hřiště, kde skončí.

„Je to jedinečná tradiční přehlídka starých historických kočárů a vysokých kol, koloběžek, kočárků, trakařů či dvoukoláků v dobových kostýmech," vysvětlila Blanka Kolečkářová a dodala, že účast na akci přislíbil i mistr světa, rekordman a světový cestovatel Josef Zimovčák.

Návštěvníci se mezitím mohou pobavit u lidových tanců folklorního souboru a hudby Klas, nebudou chybět soutěže, předvádění jízdy na vysokých kolech a volné jízdy v historických kočárech z muzea v Čechách pod Kosířem.

Poslední den Držovických hodů odstartuje od osmi hodin opět chovatelská výstava doplněná o program k padesátému výročí založení místní chovatelské organizace.

Usedlíci se také sejdou o půl jedenácté na slavnostní mši, hody zakončí ve čtrnáct hodin průvod místních a hasičů, kteří vyrazí ke kapličce svatého Floriána pro požehnání.