„Je to složitá branže. Kvůli malé koupěschopnosti obyvatel na Prostějovsku musejí restauratéři držet své ceny nízko. Se vstupem do Evropské unie se také nepodařilo vyjednat přechodné období s nižší sazbou DPH, napařili nám celých devatenáct procent,“ vysvětluje obtížné podmínky při podnikání v gastronomii muž, který osobně určitou dobu restauraci v Prostějově provozoval, ale nepřál si uvést své jméno.
„Pokud se někdy nepodaří obsloužit zákazníka včas, měl by být velkorysý. Náklady na každou další kvalitní pracovní sílu jsou značné,“ podotkl s tím, že provozovat restauraci poctivě a přesně podle pravidel vede podle jeho zkušenosti k finančním ztrátám.
„Zakládat novou restauraci v regionu, který má malou kupní sílu, je ekonomická sebevražda a já to považuji za osobní statečnost. Od zavedení devatenáctiprocentní daně z přidané hodnoty spousta hospod živoří. V podstatě se divím, že jich ještě dost přežívá. Konkurence je velká,“ konstatoval Miroslav Košíček, který již osmnáct let provozuje rodinný podnik.
„Naše hotelová restaurace je také prodělečná. Ztráty dorovnáváme výnosy z ubytování. Měli bychom mít celkový čistý roční zisk aspoň deset procent. Ve skutečnosti máme tři nebo čtyři procenta,“ posteskl si hoteliér.
„Je to naše rodinná firma a my jí věnujeme strašnou spoustu času. Jinde bychom si vydělali podstatně víc,“ pokračoval Košíček s tím, že provozování restaurace je náročné na pokrytí personálem, což s sebou přináší obrovské náklady na pracovní síly.
Neustále také rostou ceny energií. „Nejhůř jsou na tom podniky, které nemají možnost poskytovat ubytování. Určitou šanci na výdělek má jenom ten, kdo má zavedenou a kvalitní restauraci ve vlastních prostorách v regionu s dostatečným turistickým ruchem,“ dodal spolumajitel hotelu s tím, že zařízení musí mít velký obrat. Podle jeho slov u nás chybí lobby ze strany restauračních zařízení a také politická vůle něco změnit.
Zákazníci stravovacích zařízení se bohužel často setkávají s přetíženým personálem, který jedná neprofesionálně. Kromě nepřiměřeně dlouhých čekacích lhůt na jídlo a pití si zákazníci často stěžují na neseriozní jednání.
„Přišli jsme tři a chtěli si objednat pivo. Řekli, že nám ho přinesou, pouze když si k němu objednáme také jídlo. Chtě nechtě jsme si tedy vybrali pizzu a rozdělili si ji na tři díly,“ kroutil hlavou nad podobnými praktikami nespokojený zákazník jedné z prostějovských restaurací.
„Neznám žádný paragraf zákona, který by něco podobného restauraci umožňoval. Podnikatel nesmí omezovat spotřebitele a nutit mu další služby,“ upozorňuje Eva Urbánková ze Sdružení na obranu spotřebitelů. Zákazníci by se měli proti takovému jednání personálu ihned ohradit.