Krajští zastupitelé schválili mimořádný finanční dar ve prospěch obce Mostkovice na prosincovém zasedání.

„Mostkovičtí mohou finanční prostředky použít na odstraňování následků mimořádné události – výbuchu rodinného domu z 22. září 2018. Při explozi se jeden rodinný dům zřítil, tři nemovitosti byly označeny za neobyvatelné a dalších 60 objektů bylo poškozeno,“ sdělila mluvčí Olomouckého kraje Eva Knajblová.

Obec Mostkovice vyhlásila společně s Olomouckým krajem veřejnou sbírku jen pár dní po neštěstí, lidé mohou stále posílat příspěvky. Na účtu pro pomoc poškozeným občanům je nyní téměř 1,1 milionu korun, na druhém účtu určeném ve prospěch pozůstalým je více než 400 tisíc korun.

„Obdrželi jsme také dar 750 tisíc korun od Olomouckého kraje, peníze už máme na účtu. Koncem ledna zasedne komise složená ze zástupců obce, kraje, charity a mikroregionu a bude rozhodovat o rozdělení těchto peněz mezi poškozené občany a nejbližší pozůstalé. Lidé peníze potřebují, někteří neměli domy vůbec pojištěné,“ uvedl starosta Jaroslav Peška.

Čtyři domy na odpis

Zatímco na obecním majetku následkem exploze žádné škody nevznikly, majitelé několika rodinných domků v nejbližším okolí počítají škody v řádech statisíců korun.

„Čtyři domy byly bohužel úplně na odpis, na stejném místě už vyrůstají dva nové. Spousta lidí vyčíslila škody na desítky tisíc. Někdo měl pojištěnou jen domácnost, jiný zase pouze nemovitost. Část občanů už měla pojistky hodně staré a pojistné částky byly příliš nízké. Více než desítka lidí neměla domek pojištěný vůbec,“ popsala pracovnice mostkovického obecního úřadu Magdaléna Všetičková, která shromažďuje žádosti občanů o náhradu škod.

Stále bydlí v provizoriu

Obyvatelé čtyř domů, kteří následkem zářijové exploze přišli o své domovy, podle ní stále bydlí v provizoriu.

„Jedna rodina se nastěhovala do zdejšího domova pro seniory, další zůstává v krizovém bytě v Prostějově, ostatní jsou u příbuzných mimo obec,“ poznamenala Všetičková s tím, že občané s nimi velmi soucítí.

„Někteří lidé nám říkají, že žádné peníze ze sbírky nechtějí a přejí si, aby ti, co přišli o střechu nad hlavou, byli odškodněni co nejvíce,“ dodala Všetičková.

Lidé mohou poškozeným občanům z Mostkovic stále přispívat na bankovní účet č. 115-8118390207/0100. Peníze na pomoc pozůstalým lze zaslat na účet č. 115-8118330247/0100. Sbírka bude ukončena k 1. září 2019.

Plyn to nebyl, co pyrotechnika?

Při explozi rodinného domu v ulici Na Valše zahynul jeho 33letý majitel. Policie případ dosud neuzavřela.

„Stále čekáme na znalecké posudky, ve vyšetřování není v tuto chvíli nic nového,“ sdělil prostějovský policejní mluvčí František Kořínek.

Zároveň zopakoval, že k výbuchu nedošlo kvůli plynu. Spekulovalo se také o explozi zábavní pyrotechniky, k této verzi se však policie zatím odmítá vyjadřovat.