Co magistrátu vadí? Obvinění od aktivisty z toho, že poskytl nadstandardní podmínky manželovi primátorky, Rudolfu Raškovi.

Ten je ředitelem soukromé Střední školy automobilní. Do nájmu pak tato instituce získala část budovy v centru města, v Komenského ulici. Podle Jakuba Čecha ovšem za nevýhodných podmínek pro město.

Označil za ně třeba nájemné ve výši něco přes 150 korun na metr čtvereční ročně či jednoroční výpovědní smlouvu.

Primátorku Alenu Raškovou, která na něj, ovšem z pozice magistrátu, následně podala trestné oznámení, označil za "malého Babiše".

Prostějovská primátorka Alena Rašková
Primátorka k záboru parkoviště u Kaska: Jednání Manthellanu je vydírání

Změna v zápisu

"Kroky ze strany paní primátorky považuji za absurdní, kdy mě chce trestat za to, že jsem čerpal z oficiálního zápisu na webu města, který ona osobně podepsala. Že jej pak město zfalšovalo, není moje vina," ohradil se proti reakci první ženy města.

Narazil tak na změny v zápisu z jednání rady města, na němž původně primátorka neměla ohlásit střet zájmů v případě nájmu škole. V jejím vedení pak figuruje i jméno primátorky.

Po Jakubu Čechovi pak Alena Rašková požaduje skrze žalobu padesát tisíc korun za újmu.

"Jde o to, že tento bezprecedentní požadavek je absurdní nejen proto, jak je nemístný, ale především proto, že to procesně ani nejde," poznamenal pak k tomuto požadavku.

Michal Šmucr, ředitel GJW v Prostějově
Michal Šmucr: V boji s hysterií a hloupostí musíme být rozhodnější

Právník: městu žádná újma nevznikla

Deník v této souvislosti oslovil také organizaci Frank Bold poskytující právní poradenství.

"Dle mediálně prezentovaných vyjádření paní primátorky byla “dehonestována v očích veřejnosti” ona sama, nikoliv město Prostějov jako takové. Proto předpokládáme, že by měla paní primátorka, pakliže se domnívá že byla poškozena její pověst, postoupit příslušné právní kroky jako soukromá osoba. Domáhat se odškodnění jako právnická osoba, tedy coby město, nedává v tomto směru smysl, jelikož městu žádná újma v tomto směru nevznikla," vyjádřil se právník organizace Lukáš Prnka.

Další tvrzení ohledně nevýhodnosti nájmu však tak jasné není. Deníkem oslovení makléři se totiž na tom, jak moc podmínky jsou nebo nejsou výhodné neshodly. Především pak na výši ceny.

Plumlovský zámek
Zámek Plumlov hlásí rekordní návštěvnost

Makléřka k věci

Ke smlouvě uzavřené mezi školou a městem, která škola zaručuje reinvestování nájemného právě do budovy či nezvyšování nájemného o inflaci se pak vyjádřila i realitní makléřka Hana Pospíšilíková.

"Abychom zhodnotili, zda nájemné necelých 13 tisíc korun za měsíc je reálné, je potřeba přihlédnout k obsahu celé nájemní smlouvy, co všechno je předmětem nájmu, je potřeba zjistit z účetnictví náklady na provoz a zhodnotit výnos z nájmu – tedy v tomto případě zřejmě nula. Za zvážení stojí i náklady na provoz nemovitosti, pokud by zůstala prázdná, bez nájemníků," poznamenala k samotné částce.

Zarazil ji jiný bod smlouvy.

"Město by se mělo obecně starat o své nemovitosti s péčí řádného hospodáře, není obvyklé, že pronajímatel se zavazuje vybrané nájemné vložit zpět do budovy. Nájemní smlouvu tohoto obsahu by uvítal jistě každý nájemce," dodala s tím, že o zcela standardní podmínky se z jejího pohledu nejedná.

Zbožní muži z USA, Británie, Izraele, Rakouska a České republiky na místě starého židovského hřbitova v Prostějově
Dohoda: bývalý židovský hřbitov bude pietnější

Primátorka: Nic špatného jsem neudělala

Tomu však primátorka města oponuje. V Prostějově mají podle jejích slov střední školy srovnatelné podmínky.

"Všechny mají stejné podmínky v nájemní smlouvě. Pochybení necítím. A střet zájmů jsem oznámila," uvedla Alena Rašková pro Deník s tím, že pouze v první chvíli tehdejší zapisovatel nezanesl tuto informaci do zápisu.

Ohradila se pak proti tvrzením, že si uzavřením a schválením smlouvy s manželem přišla na neoprávněné výhody pro školu. "Nic špatného jsem neudělala. Za magistrát jsem pak podala žalobu, protože všichni jeho úředníci jsou Jakubem Čechem průběžně označováni za lidi, co lžou a falšují pro můj prospěch. A to není pravda," sdělila dále primátorka.

Silvestrovský ohňostroj nad Podhradským rybníkem v Plumlově
Letos bude. Můžete se těšit na plumlovský ohňostroj

Další spory

Nejde přitom o první spor mezi Jakubem Čechem a magistrátem. Nejprve se mladý aktivista proslavil snahou o zisk informací, které mu upřel magistrát kvůli nízkému věku.

Později se však stal aktérem podání na některé náměstky primátorky pro páchání přestupků či zvýraznění nedostatků v daňových přiznáních komunistického radního Josefa Augustina, které nakonec politika stály křeslo ve vedení města.

Svými aktivitami pak Jakub Čech rozděluje společnost na dva tábory: jedna mu fandí a přeje mu hodně úspěchů, druhá ho má naopak za buřiče, který by měl mít ve svém věku jiné starosti.

Aktivista Jakub Čech
Další bod pro Jakuba Čecha, usvědčil radní z přestupků