Zpravodajský server iDnes ale přišel s tvrzením, že takto, přes prostředníka, vyplácené dotace, být neměly. Tvrzení zakládá na vyjádření asistentky soudkyně Krajského soudu v Brně Barbory Baníkové.

„Soud insolvenčnímu správci ukládá, aby opravil soupis majetkové podstaty dlužníka, a to tak, že do něj zahrne pohledávku dlužníka z neobdržených dotací za rok 2014 až 2016 ve výši 6,83 milionu korun za městem Prostějov,“ uvádí článek zpravodajského portálu.

Krátce na danou skutečnost reagoval i web města Prostějova, konkrétně mluvčí magistrátu Jana Gáborová.

„Město Prostějov se proti tomuto postupu bude bránit. Aktuálně připravuje příslušné právní kroky. O vývoji záležitosti budeme informovat,“ uvádí Gáborová.

Problém pro město vznikl, když nechal proplácet led přes Domovní správu a peníze z dotace, jako jedinému sportovnímu odddílu, nevyplácel přímo. Výsledkem tak je, že soud bere tyto prostředky jako nevyplacené a ze strany města dlužné. Ve výsledku by to pro magistrát znamenalo, že by dotaci zaplatil dvakrát.

Způsob vyplácení dotací hokejovým Jestřábům trvale kritizovala část opozice. Tvrdila mimo jiné, že takhle z právního hlediska vyplácet dotace nejde, že se obchází zákon, a že ve výsledku město jen uměle vylepšuje hospodaření Domovní správy.

Opozice chce rezignaci náměstkyně Hemerkové 

„Upozorňovali jsme na to i písemně. Nestalo se nic. Přímá odpovědnost jde za náměstkyní Hemerkovou. Zvlášť kvůli výši škody je na místě otázka, zda by neměla rezignovat,“ ukázala na možnou vinu náměstkyně pro kulturu a sport její kolegyně v zastupitelstvu, Hana Naiclerová.

Kritička poměrů ve financování sportu v Prostějově dále uvedla, že opozice zkusí náměstkyni sesadit.

Už dříve se opozice snažila náměstky odvolat. Neúspěšně. A pravděpodobně neuspěje ani teď, přinejmenším ne s výzvou, aby Ivana Hemerková sama odstoupila.

„Nevím, jaké důsledky bych měla vyvozovat. Určitě rezignovat nebudu,“ uvedla náměstkyně primátorky. Další komentář poskytnout odmítla s odkazem na budoucí rozhodování příslušných úřadů ve věci.