„Já se nebudu vyjadřovat. Mějte se, nashledanou,“ takto reagoval hluchovský starosta Oldřich Dospiva na dotaz, jak hodnotí výsledky voleb.

Co na stejnou otázku v pondělí dopoledne odpověděl čelčický starosta František Mádr? „Odcházím, nemám čas.“

Hluchovský výsledek?

V Hluchově, kde k volbám přišel každý druhý usedlík, zvítězil blok starosty Dospivy Sdružení nezávislých kandidátů – Myslivci Hluchov a nezávislí. V místním zastupitelstvu získal šest postů. Jedinou opoziční židli tam hájí Pavel Kočíb ze Sdružení nezávislých kandidátů – Za rozvoj obce.

„Ublížilo nám, že pan starosta Dospiva na mě podal trestní oznámení,“ komentuje výsledek voleb Magda Vyhlídalová. Právě ona byla lídrem opozičního sdružení Za rozvoj obce, přičemž do února letošního roku působila jako účetní místního obecního úřadu.

„Postavili jsme silnou kandidátní listinu s devíti jmény. Po té kauzičce, kdy pan starosta informoval kriminálku o tom, že jsem měla údajně fakturovat nevykonané práce na školení a peníze si nechávat, jsem byla donucena vzdát se kandidatury. Pak z našeho sdružení odešli i další čtyři lidé,“ popsala Vyhlídalová.

V hlavní roli černé fondy

Zdůraznila, že za takové situace už neměli v Hluchově šanci zvítězit. „Starosta přitom o vytváření černých fondů na obci dobře věděl. Konala jsem v této věci i na jeho žádost,“ upozorňuje bývalá účetní.

Přiblížila i to, jak celá záležitost fungovala.

„Šlo o to, aby měl úřad peníze na výdaje, které nebylo možné zahrnout do účetnictví. Jednalo se zejména o reprezentaci pana starosty a úhradu služeb poskytnutých osobami neoprávněnými vydat daňový doklad. Tvorba fondu spočívala v tom, že se vystavovaly dohody o provedení práce na osoby, které tuto činnost nikdy nevykonaly. Dále byly vystavovány falešné faktury jednou nejmenovanou firmou v Hluchově,“ popsala s dovětkem, že financí z černého fondu využívala na úhradu výdajů spojených s činností soukromého daňového poradce.

„Pomáhal mi vést rozsáhlou agendu obce. A právě tato věc s daňovým poradcem se stala i podnětem ke starostovu trestnímu oznámení,“ popsala Vyhlídalová.

Kriminálka jde do akce

Vše podrobně vylíčila kriminalistům. „Bude jen na nich, aby posoudili, zda mám pravdu já, nebo pan starosta,“ řekla. Netají, že dokazování skutečnosti bude pro ni velice těžké.

„Budu se opírat pouze o svědecké výpovědi dalších lidí působících na obecním úřadě a některá fakta. Možnost dostat se k důkazním materiálům nemám, protože s nimi manipuluje pouze tarosta,“ poukázala Vyhlídalová. Doufá proto, že lidé, o které se opírá, budou mluvit pravdu a nenechají se nikým a ničím ovlivnit.

„Vím, že budou mít určitě obavy o pracovní místo, ale je potřeba, aby pravda o praktikách na tomto malém úřadě vyšla najevo,“ prohlásila Magda Vyhlídalová.

Prostějovská policejní mluvčí Eva Čeplová informuje: „Kriminalisté prošetřují celé působení účetní na obecním úřadu. Dál probíhají výslechy svědků.“

Jak jsou rozdány karty v Čelčicích?

V Čelčicích přišlo k opakovaným volbám téměř tři čtvrtiny obyvatel. Tři posty v zastupitelstvu obsadili členové Sdružení nezávislých kandidátů -PRO OBEC ČELČICE, dva Komunistická strana Čech a Moravy, po jednom pak Sdružení nezávislých kandidátů - Čelčice 1 reprezentované starostou Františkem Mádrem a Sdružení nezávislých kandidátů – Čelčice 2 v čele s místostarostkou Irenou Augustinovou.

„Předpokládám, že o složení vedení obce se povedou jednání,“ vyjádřila se Augustinová.

Karel Černý, lídr čelčického Sdružení nezávislých kandidátů -PRO OBEC ČELČICE slibuje: „Pokud se stanu starostou, vybudujeme v obci rybník, který poslouží nejen jako biokoridor, ale i jako místo k procházkám.“ Podotýká, že se pustí i do oprav chodníků a modernizace osvětlení.

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku