Mladá fronta Dnes zveřejnila, že primátor Pišťák a vicehejtman Mačák, který je z Prostějova, v posledních třech letech dostali na účty celkem 1,6 milionu korun.

„Jiní nosí peníze v igelitkách a my jsme vše dali do majetkového přiznání. Postupovali jsme naprosto transparentně," vysvětloval v pondělí odpoledne po Pišťákově rezignaci pro Deník Alois Mačák.

Nač jste peníze použil?
Na PR a osobní prezentaci.

Jak vysvětlíte, že centrála strany o nich neví?
Se stranou to nemá nic společného. Je to osobní PR a prezentace.

Co z toho firmy měly?
Opakuji, že firmy nejsou zakázkově propojeny s městem ani krajem. Chtěly mě podpořit. Děláme to transparentně. Jsou lidé, kteří to nosí v igelitových taškách, my to dáme do majetkových přiznání. Jiný politik raději zaplatí pokutu 50 tisíc korun za to, že majetkové přiznání nepodává…

K těmto podnikatelům: s manažery se znáte, jsou to zkrátka známí, kteří chtěli známého podpořit..
Známe se. Legitimně mě podpořili. Veřejně. Darovací smlouvou. Vše je dohledatelné.

Proč tedy primátor Pišťák rezignoval?
Jde o souběh okolností.

Asi by měl odpovídat on, ale příčinná souvislost se zveřejněním darů na soukromých účtech neexistuje?
Propojují se dvě věci. Lidé z okolí a blízcí tohoto člověka vědí, proč to udělal. Mně nepřísluší o tomto hovořit. Smekám před ním z mnoha důvodů.

Vy rezignovat nehodláte?
Nevidím jediný důvod k tomu, abych odstupoval kvůli tomu, že jsem paradoxně jednal v souladu se zákonem. Jak mi dnes říkal jeden člověk: neměl jsi přiznávat nic a zaplatit 50 tisíc korun a měl jsi klid.

Etika?
Můžeme polemizovat na toto téma, ale opakuji, že firmy nejsou zakázkově propojeny s městem ani krajem, vše bylo legitimní a transparentní.