Zima se tak kvapem přiblížila a vyznavači sjezdových lyží už se chystají na novou sezónu. Právem. V Kladkách koncem týdne začali zasněžovat, přípravy na nápor lyžařů jsou v plném proudu. "Vleky o víkendu ještě určitě nevyjedou. Čtyři sněhová děla už ale budou pracovat naplno," prozradil v pátek předseda Sokola v Kladkách, který provozuje zdejší ski areál, Jiří Křeček.

Dodal pak, že když počasí dá, alespoň částečný provoz by na svahu mohl být zahájen o víkendu 9. a 10. prosince. Pokud by se to podařilo, šlo by v posledních deseti letech o nestandardně brzký začátek sezóny.

Ten už pomalu plánují i v Hlubočkách na Olomoucku. Zatímco však v Kladkách zvětšili parkoviště, které pravidelně nestíhá pobrat auta zájemců o lyžování, severovýchodně od Olomouce se změnami lidé nemohou počítat.

"Investovali jsme do bobové dráhy, další změny tak nemáme," poznamenal David Jarmar, majitel lyžařského areálu. Ten zatím v provozu není, čeká na lepší sněhové podmínky.

V minulosti už se na ně ale provozovatelé pořádně načekali. "Loni jsme začínali 3. prosince, předloni však až o měsíc později," vzpomíná David Jarmar.

Kam na běžky?

Přesto má jako majitel ski areálu určitou výhodu: není zcela odkázaný na přírodní smích. To v kořeneckém Ski & golf resortu musí trpělivě čekat jen na sněhové přeháňky. Věnují se zde totiž úpravě a udržování běžkařských tras v okolí Kořence, Velenova či Malého Hradiska.

Zatímco v minulých letech čas od času majitelé přidali nějakou novou cestu, tentokrát se spokojili s těmi dosavadními. Přesto se však vyznavači běžek mají na co těšit: nově by totiž měli méně bloudit.

"Ve spolupráci s Klubem českých turistů jsme vyznačili všechny okruhy, chybí jen ten Velenovský. Na co se pak mohou běžkaři spolehnout, jsou rozcestníky. I ty už jsou hotové," prozradil Vlastimil Štefl, který se každoročně o protažení tras stará. V okolí Kořence, také na Protivanovsku už nyní sníh drží. Na osmi udržovaných běžeckých okruzích si však zatím lidé příliš neužijí. "Na kvalitní vyjetí za běžky to ještě není," upozornil Štefl.