To mi však neubírá nic na odhodlání zjistit názor obyvatel Prostějova na to, co si myslí o výstavbě obchodního centra s názvem Galerie Prostějov místo toho společenského.

A jak se brzy ukazuje, horko neodradilo ani lidi od toho, aby svůj názor vyjádřili.

„Jedno obchodní centrum už tady v centru města je. Podle mě je úplně zbytečné mít zde, v tak malém městě, další," zní první názor.

Dozvídám se ho od Evy Václavíčkové procházející kolem Společenského domu, o jehož budoucnost se už roky vedou zuřivé boje.

Vzápětí se k ní přidává také paní z baru nedaleko sálu, jehož další existence je dodnes velkým tématem během zastupitelstev města.

„Radši bych, aby vše zůstalo tak, jak je," řekla mi. Své jméno ovšem odmítla uvést.

Vůbec s tím naopak neměl problém Radoslav Křížek. Muž vlastnící starožitnictví přímo ve Společenském domě nejdříve označil chystané obchodní centrum za skvělý počin.

Jak se však hned na to ukázalo, odpovědi nechyběla notná dávka ironie.

„Zbourání Společenského domu a výstavbu obchoďáku nemohl vymyslet soudný člověk. Ve městě je spousta jiných, potřebnějších věcí, do kterých by se dalo investovat. Je to jedna z největších lumpáren v Prostějově," nebere si servítky muž, k němuž se také přidává manželka.

„Už je zde těch obchodů tolik, že to snad ani není pravda," řekla si k záměru firmy Manthellan postavit v centru Prostějova obchodní galerii na ploše kolem patnácti tisíc metrů čtverečních.

Není zdaleka konec. Prior proti rozsudku v kauze Manthellan podá dovolání

Na co tady bude tolik obchodů?

Podobného názoru je také žena, která se mi představuje jako Michaela Janáčová. Tu potkávám při procházení tržnicí, jíž by se stavba obchodního centra měla také dotknout.

„Myslím si, že je v Prostějově obchodů už dost," vyjádřila se.

Muž po jejím boku pak spíše vyjádřil svůj postoj k odstraňování výrazných staveb.

„Pořád by se jen něco bouralo," řekl klidným hlasem.

S přáním hezkého dne se loučím jen abych vzápětí oslovil staršího bělovlasého pána jdoucího opačným směrem.

Tentokrát se na závěrečné popřání hezkého závěru týdne nezmůžu, neboť jsem muži zmínkou o stavbě obchodního centra očividně zkazil náladu.

„Je to blbost, který vůl mohl tohle vymyslet. Na co tady bude tolik obchodů?" pokládá řečnickou otázku pán, který se mi představil jako Jaroslav.

Odpovědět mu neumím. Ani jemu, ani nikomu dalšímu z náhodně oslovených lidí.

Vydržel by pozůstatek ghetta?

Ne všichni však proti novému obchodnímu centru argumentují jen jejich počtem ve městě. Při pohledu na protější historický dům, pozůstatek židovského ghetta, si jasně vybavuji slova majitelky této stavby, Ireny Burdové.

„Problém vidím ve statice domu. Podle mě ji může zamýšlená stavba obchodní galerie vážně ohrozit. Dům se před lety po odbourání vedlejší zástavby rozestoupil a teď ho drží pohromadě snad kilometry lan," prohlásila.

S tím se ubírám zpět do redakce a zbylé myšlenky vypuzuje z hlavy jedna neodbytná.

Jak by dopadlo veřejně vyhlášené hlasování o tom, zda si obyvatelé města, pro něž město chystá s investorem obchodní centrum, vůbec přejí?

Nyní alespoň můžete dát svůj hlas v naší anketě níže.