V prostějovské sokolovně na Skálově náměstí se totiž zrovna hrálo loutkové představení s názvem Drak. Pro děti si je připravil loutkový soubor Pronitka z Prostějova. A loutky dětem učarovaly, mohly na nich oči nechat a společně fandily kašpárkovi, aby zlého draka porazil.

O přestávce svůj zážitek z představení popsala šestiletá Hanička Pokorná z Prostějova následovně: „Nejlepší bylo, když kašpárek hodil tomu drakovi do očí pepř a ten skuhral. Zasloužil si to, zlobivec jeden,“ nechala se slyšet Hanička s tím, že všechny loutky se jí moc líbily.

Podle vedoucí souboru Lucie Hlačíkové je loutkařské řemeslo v Prostějov stále živé, ba co víc, nabírá na oblibě.

„Dostává se znovu do kurzu, třeba o nás je zájem i na vesnicích, kam potom s představeními vyrážíme,“ říká Lucie Hlačíková s tím, že účinkující v souboru dělají svůj koníček každý s velkou láskou.

Hledá se mladá krev

„Jde vesměs o zapálené seniory, získat do souboru mladou krev je totiž velmi obtížné,“ svěřila se Hlačíková a dodala, že právě teď hledá nové herce na vodění loutek a také nového zvukaře.

„Případní zájemci se nemusí ničeho obávat, všechny zaučíme, nejde o nic extra složitého,“ vysvětlila s úsměvem principálka.

Soubor Pronitka má v Prostějově dlouhou tradici, v sokolovně coby na domácí scéně působí od roku 1996. V současnosti jej tvoří patnáct členů a jeho představení můžete s dětmi navštívit každou neděli od Dušiček po Velikonoce.

Kromě zkoušení a hraní se herci věnují i sociální činnosti. „S divadlem zajíždíme dvakrát ročně do Domova Ambrosie v Lutyni, kde hrajeme představení pro potřebné,“doplnila Hlačíková.

Dalším prostějovským souborem, který poskytuje divákům potěšení z pozorování loutek v akci, je Divadlo plyšového medvídka. Je o něco mladší než Pronitka.

„Začínali jsme nejdříve jako amatérský spolek, oficiálně potom fungujeme od roku 2011,“ vysvětlil umělecký šéf souboru Konrád Popel s tím, že jádro tvoří pětice umělců doplněná střídavě o další herce, výtvarníky a hudebníky.

„Celkem se u nás za osm let existence vystřídalo kolem pětapadesáti pracovníků,“ vypočítal Konrád Popel.

Mamon na úkor kvality

A jak vnímá stav loutkoherectví u nás?

„V naší zemi je to spíše taková hra s předměty než s loutkami, je to často hodně na amatérské úrovni, ale myslím to v dobrém slova smyslu,“ sdělil svůj názor Popel.

Podle něj se ovšem vyrojilo hodně skupin, které loutkoherectví berou jako způsob obživy a nepřináší tu pravou kvalitu a vypovídací hodnotu. Což je škoda.

„Často tam prostě chybí nápad.“ domnívá se Popel.

On sám se souborem hodně času tráví na představení v mateřských školkách.

„Hrajeme tam opravdu často a rádi. Děti jsou vděčnými diváky, nejtěžší je udržet pozornost opravdu těch nejmenších capartů, to je velký úkol. Když se to podaří a hra je baví, je to pecka,“ říká s úsměvem Konrád Popel s tím, že takové úspěšné představení z bezprostřední pozitivní vazbou od dětí je pro herce tou největší odměnou a strašně je nabíjí.

Starost chystá novou pohádku

Předchozí dvojici souborů v Prostějově doplňuje ještě Loutkové divadlo Starost, jehož počátky sahají až do 80. let minulého století.

„Právě chystáme nové představení. Půjde o pohádku s krásným názvem Princ Mucedorus a princezna Amadína,“prozradil principál divadla Ivan Čech s tím, že námět na pohádku získal velikou náhodou.

„Slyšel jsem ji v Českém rozhlase a strašně se mi líbila, má opravdu rozkošné charaktery, napsal jsem si o text a po určitých úpravách jsme nyní ve fázi přípravy představení, kdy probíhají čtené zkoušky. Premiéra bude ještě letos,“ slibuje principál Čech.

I jeho divadélko, stejně jako Pronitka, shání nové herce.

„Aktuálně hledáme mladého milovníka pro roli prince, abychom měli na tuto pozici alternaci,“ svěřil se Čech a dodal, že v novém představení bude hrát sedm lidí. Soubor jako celek potom čítá přibližně jedenáct členů.

Co se týče loutkoherecké tradice na Moravě, má ta podle Čecha tak trochu smůlu.

„České loutkařství má daleko silnější kořeny, na Moravě bohužel spousta souborů časem zanikla a ve většině případů ani loutky po nich nezůstaly,“ vysvětlil principál.

A jaké představení souboru Starost můžete vidět na jevištích v současnosti?

„Hrajeme stále adaptaci klasické pohádky od Boženy Němcové pod názvem Kouzelná moš.na,“ uzavřel své povídání Ivan Čech.