„Kapacita nádvoří pojme jen určitý počet vozů a motocyklů, proto už museli i některé odmítat," sdělila asistentka kastelána plumlovského zámku, jaký měla ohlas akce pořádaná Středomoravským klubem motocyklistů a automobilistů neboli S.K.A.M. Sobotní počasí, které bylo mrazivě chladné, ale slunečné, přesto přilákalo snad všechny původní zájemce i nečekaný počet návštěvníků.

„Tolik aut jsme nečekali, je to bezvadné, že jsou zde takové akce," pochvalovala si máma dvou synů Magdalena Lodesová.

Samotná návštěvnost byla darem klubu, který letos slaví devadesátku.

„Klub byl založen v roce 1923, několikrát nás ale zakázali před válkou v roce 1939, pak po válce zas komunisté kvůli propagaci první republiky. S kamarádem jsme jej obnovili až po sametové revoluci. Dnes slavíme devadesát let od založení a jsme druhým nejstarším klubem na Moravě," pochlubil se prezident klubu Radek Procházka.

Příznivci strojů minulého století si rozhodně přišli na své, ale nadšení byli samozřejmě i malí hosté. „Aha, dívej, tady to," ukazoval udiveně devítiletý Martin na žluté Aero 30, a lákal, aby jej u něj někdo vyfotil.

Plouživé kroky třicátých let, které se linuly z reprobeden, pak dováděli rozvášněné muže a ženy k wartburgům, aerům, škodovkám sto dvacítkám, emdžíčkám, mercedesům, ale taky třeba britskému Reliantu na třech kolách z roku 1979 a mnoha dalším železným lahůdkám, u nichž se zarputile konzultovalo, kdo má lepší motor. Každý si chtěl zkrátka utrhnout kousek slávy, a taky ten nejlepší snímek. Akce tohoto typu přinášejí nejen radost, ale ve velkém rozsahu pomáhají, a to nejen zámku.

„Bereme si vždy několik pracovníků z úřadu práce. Je to pro nás obrovská pomoc. Dostávají přidělenou práci, ke které jsou kompetentní. Kdybychom tyto lidi neměli. Sami bychom nestačili na úklidy a různé věci spojené s organizací," projevila dík tomuto druhu pomoci Kateřina Jenešová a doplnila, že zámek chystá mnoho akcí i v budoucnu.

„Co se týká zámku, budeme pokračovat ve spolupráci s galerií Týnec nad Vltavou, výstavu by zde měl mít výtvarník Jan Kanyza. Velký ohlas měly také pohádkové prohlídky, které by bylo škoda neopakovat nebo divadelní workshopy," nastínila Kateřina Jenešová, na co se můžeme těšit příští rok. Mimoto prozradila, že se na zámku podle finančních možností rozšíří expozice nebo prohlídkové trasy.