„Ať se na mě nikdo nezlobí, ale na tom logu nevidím ani náznak něčeho, co by připomínalo Prostějov kromě samotného nápisu," říká čtyřiatřicetiletá Eliška Popelková z Prostějova.

Kritika zaznívající z webu

Lidé pak nešetří kritikou a negativy také ve svých komentářích na webu nebo Facebooku Prostějovského deníku.

„Nějak si nemůžu pomoct, omlouvám se, ale začínám mít skoro jistotu, že slečna Marešová musí mít protekci ve všech komisích světa. A přitom ze sebe sype perlu za perlou…," píše přispěvatelka Monika v diskusi o prostějovském logu na webu Deníku „A prý že hanácký kroj… Aúúúúúúúúú… No, hlavně, že to umí vždy zdůvodnit. Proboha, žije zde tolik opravdu dobrých a renomovaných grafiků, proč představitelé města neoslovili je? vyjádřila se mimo jiné diskutující Monika.

„Autorka je moc minimalistická i ostatní dílka jsou moc jednoduchá. Hlavně jde o to, jak to bude vypadat v rámci jednotného vizuálního stylu na vizitkách, hlavičkových papírech, propagačních předmětech atp.," říká smířlivěji diskutující s přezdívkou frufru.

„Co nechápu, je to připodobnění cestám, já to na té mapě nevidím, či hanácký kroj, netuším na které části se zdroj motivace nachází," dodává diskutující frufru.

Co řekla k logu jeho autorka?

Autorka, jednatřicetiletá grafička Věra Marešová, která vystudovala střední uměleckou školu v Brně, a pražskou UMPRUM při tvorbě loga Prostějova vycházela z historie, znaku města a půdorysu čtyř hlavních cest.

„Při tvorbě loga jsem vycházela ze symbolického půdorysu, čtyř hlavních cest a pomyslného středu, zaujala mě právě čtyři větvení. Dále jsem vycházela ze znaku města, kde je křížení a v barevnosti z hanáckého kroje," řekla ve čtvrtek Věra Marešová.

Prostor pro hravost

Nápis Prostějov může být nahrazován symboly města.

„Přistupovala jsem k tvorbě loga tak, aby byl lidem dán prostor pro hravost. K tomu mě inspirovala krásná prostějovská architektura. Dostatek detailů jsem našla také v hanáckém kroji," uvedla Věra Marešová, která podle svých slov zkoumala i historii Prostějova.

„Při tvorbě mi vždy z emocionálních slov vycházely symboly. Do každého loga, které tvořím vkládám skrytý symbol. Nikdy nechci, aby logo bylo prvoplánové," nechala se slyšet grafička, která nad tvorbou prostějovského loga strávila asi jeden měsíc. Grafička také počítala s rozporuplnými názory.

„Určité názory lidí, občanů města, jsou běžné při prezentaci něčeho nového. Lidé mají vždy určité představy. Ale myslím, že jsem ukázala, že lze do loga dát i prostor pro hravost," dodala Věra Marešová, jejíž logo umožňuje i různé obměny.

Symbol spojení

Při prvním setkání s návrhem byli nespokojeni také radní.

„Když jsem návrh viděla poprvé, nezaujal mne, logo mi přišlo strohé. Po tom, co jsem se dozvěděla více informací o tom, jak by měla loga vypadat, vím, že by měla být jednoduchá. Ať už se podíváte na logo Brna, Olomouce, Ostravy, všechna loga těchto měst mají jednoduché provedení," sdělila radní Ivana Hemerková.

„V logu Prostějova je patrný letecký snímek města. Čtyři cesty jsou symbolem spojení, protože vedou do středu, do historického centra, které dříve mívalo čtyři předměstí Brněnské, Anenské, Olomoucké a Plumlovské," odprezentovala nové logo náměstkyně primátora Ivana Hemerková, která je nakonec s výsledkem spokojená.

Názor pana primátora

Magistrát ale logo nejspíš nevyužije

„Logo se mi líbí, ale Magistrát je úřad a logo používat nebude," sdělil rázně primátor Prostějova Miroslav Pišťák, který míní, že by mělo být pouze jedno základní logo, prostor pro hravost, který dala logu Věra Marešová, by podle primátora zbytečně vytvářel chaos. Logo má totiž vyměnitelný střed. Do něj je možné umístit například kromě symbolu prostějovské radnice, různé symboly podle příležitosti.

Jak se na logo Prostějova od grafičky Věry Marešové dívají odborníci? Dočtete se v dalších dnech.