„Listopad je časem jako stvořeným pro pobyt za pecí a vyprávění temných historek. Pec sice čtenářům nabídnout nemůžeme, ale zato si mohou poslechnout přednášku Bohdana Volejníčka o fantastické literatuře. V ní se dozví vše, co chtěli vědět, ale báli se zeptat," uvedla knihovnice Jitka Kadlecová s tím, že povídání doplní výstava kreseb Severská mytologie a runy v obrazech Miroslava Zapletala z Rozstání.

Říjen je měsícem, kdy si mění letní čas na zimní. Proč si přetáčíme hodiny a budíky o hodinu zpět, jak je to se sledováním a pročítáním času, proč měly hodiny ve středověku pouze jednu ručičku či jak se sestavuje kalendář? Odpovědi nejen na tyto otázky přinese přednáška Radka Krause, kterou si knihovna přichystala na středu 19. listopadu.

Odpovědi na otázky dostanou i zvědavci, kteří zavítají do knihovny o týden později. Martin a Kateřina Doležalovi budou přednášet o skrytých tajemstvích rodinných systémů.

„Rodina a výchova ovlivňuje každého z nás, proto je důležité znát osudy našich předků, pochopit jejich chování i chyby, abychom se jich mohli vyvarovat a vymanit se ze začarovaného kruhu," sdělila Jitka Kadlecová.

Nejenom poslouchat, ale aktivně hledat odpovědi na otázky budou ti, kteří si přijdou do knihovny zahrát Audiostop. Výhodu budou mít filmoví fajnšmekři.

„Tentokrát budeme poznávat ukázky a známé hlášky z filmů," řekla Jitka Kadlecová.

Knihovna myslela i na malé čtenáře. „Ke konci listopadu slavnostně vyhlásíme nejlepší autory Sovičkiády, po celý měsíc se mohou děti zapojit do soutěže malých ilustrátorů žánru fantasy. Kdo namaluje svého oblíbeného hrdinu nebo scénu ze své oblíbené fantasy knihy, toho odměna nemine," slibuje knihovnice s tím, že obrázky si budou moct lidé prohlédnout na výstavě.

Ani v listopadu pracovníci knihovny nezapomněli na ty, kteří rádi tvoří. Šikovné ruce budou tentokrát vyrábět vánoční dekorace na dveře. Knihovna myslela i na nevidomé a slabozraké, pro které připravila promítání zvukové verze filmu režiséra Jiřího Stracha Šťastný smolař. (ham)

Program knihovny

11. 11., 10 hodin – Senior klub

12. 11., 17 h – Severská mytologie a fantasy

18. 11., 9.30 h – promítání filmu pro nevidomé

19. 11., 17 h – počítání času

25. 11., 9 h – tvořivá knihovna

26. 11., 17 h – skrytá tajemství rodinných systémů

27. 11., 13.30 h – Sovičkiáda