V předešlém ročníku, tedy v roce 2019 se Prostějov mohl těšit z výrazného úspěchu. Platanová alej z Rejskovy ulice dokázala zaujmout širokou veřejnost a celorepublikově se umístila na stříbrné pozici, přičemž dostala nejvíce hlasů v Olomouckém kraji.

"Byla bych ráda, kdybychom obhájili první krajské místo, stejně jako tomu bylo v poslední soutěži. Věřím, že bychom mohli dosáhnout na první místo i celostátně," neskrývá ambice náměstkyně primátora Milada Sokolová, která obě aleje přihlásila.

Lípy z osmdesátek

Do ročníku 2020 (hlasování vrcholí o prvním lednovém týdnu roku 2021), vybrala prostějovská radní čtyřiadvaceti stromovou alej lip malolistých. Nejedná se o nijak krásně rostlé stromy, ale každopádně se jedná o zajímavé stromořadí na levém břehu říčky Hloučele. Navíc se jedná o hojně navštěvované místo, nacházející se v těsné blízkosti sídliště E. Beneše.

"Loni jsme se celostátně umístili na místě druhém, to by byla ostuda, kdybychom neatakovali místo první!" uzavírá sebevědomě Sokolová.

Z Olomouckého kraje jsou dále přihlášeny Tučínské stromořadí k vodojemu, Památná alej k hrobce Kleinů, Lipová alej na hrázi u rybníka Oborník, Alej Stáje M+M ve Ptení, Javorová alej k Bludovečku a Hajská alej.

Výsledky budou zveřejněny v polovině letošního ledna.