“V počtu nominací padl další rekord. O desátý titul soutěžilo neuvěřitelných 132 alejí a stromořadí ze všech krajů České republiky, pro které hlasovalo bezmála sedm tisíc lidí. Pro nás to je důkaz, že si lidé nádherných alejí váží a jsou na ně patřičně hrdí. Celonárodní i regionálním vítězkám gratulujeme a přejeme stovky let zdravého růstu,” říká Karolina Kostićová, koordinátorka ankety Alej roku.

Radost na radnici

"Mám velkou radost, že městem Prostějov nominovaná alej obhájila celokrajsky první místo. Bezpochyby k tak skvělému umístění dopomohly i fotografie prostějovského fotografa Zbyňka Honesta," komentuje náměstkyně primátora Milada Sokolová a dodává: "Celostátně jsme třetí, tedy krásné místo na stupnici vítězů. Děkuji všem, kteří se hlasování zúčastnili."

Lipová alej na levém břehu říčky Hloučely roste od osmdesátých let minulého století a tvoří ji lípy malolisté. Je zcela výjimečná svou rozmanitostí, nízkým nasazením koruny a nepravidelností kmenů. Stromořadí v těsné blízkosti sídliště vytváří jedinečné prostředí pro relaxaci místních, kteří ji rádi navštěvují.

ALEJ ROKU 2020

Výsledky hlasování v Olomouckém kraji

1. Lipová alej na břehu říčky Hloučely 298 hlasů

2. Javorová alej k Bludovečku 154 hlasů

3. Tučínské stromořadí k vodojemu 44 hlasů

4. Památná alej k hrobce Kleinů 24 hlasů

5. Alej Stáje M+M 11 hlasů

6. Lipová alej na hrázi u rybníka Oborník 9 hlasů

7. Hajská alej 2 hlasy

Výsledky hlasování Česká republika

1. Svárovská alej (Jihomoravský kraj) 585 hlasů

2. Klokotská alej (Jihočeský kraj) 397 hlasů

3. Lipová alej na břehu říčky Hloučely (Olomoucký kraj) 298 hlasů