Debech bela ptáčkem

Prostějov 1950
František Ehler 1899

Debech bela ptáčkem,
tém malém zpěváčkem,
/:zatočela bech se,
zatočela bech se,
nad našém dvorečkem.:/

Nad našém dvorečkem,
v Brně nad kasárnó,
podivala bech se,
podivala bech se,
co chlapci dělajó.

Jeden koně češe,
drohé oves nese,
třeti za stolečkem,
smeknotém klobóčkem
psaničko mě piše.

Jak to psani napsal,
smotně si zaplakal,
Škoda je tě ešče,
modrooky děvče,
že sem tě nedostal.

Dež nebodeš moja,
bodeš bratra myho,
daleko neojdeš,
daleko neojdeš,
od domo našeho.

Sběru lidových písní se věnoval po celý svůj životmuzikant Jan Poláček.

Jan Poláček

Narodil se 12. listopadu 1896 v Jaroměřicích nad Rokytnou, ale jeho rodina se přestěhovala do Strážnice již v r. 1897 a právem se celý život považoval za Strážničana.

Po první světové válce vystudoval v Praze práva a od r. 1924 pracoval u soudů ve Strážnici, v Uherském Hradišti a v roce 1926 u zemského soudu v Brně.

Od r. 1929 pak žil v Prostějově, kde se později stal ředitelem městských úřadů, ale v r. 1950 odešel ze zdravotních důvodů do důchodu. Zemřel 10. března 1968 v Prostějově. close Jan Poláček zoom_in

Intenzivnímu sběru lidových písní se věnoval již ve Strážnici. Po nástupu do Prostějova se ocitl v prostředí, kde lidová píseň již zdánlivě vyhynula.

Nepřestal však být muzikantem a hudebního života se i nadále aktivně účastnil. Ve spolupráci se Slováckým krúžkem v Brně vydal sedm svazků „Slováckých pěsniček“.

Po jeho odchodu do penze se poohlédl po lidové písni na Hané. Toto „poohlédnutí“ přineslo přes 3000 zápisů lidových písní, z nichž téměř 1000 vyšlo tiskem v prvních dvou ze zamýšlených tří svazků díla „Lidové písně z Hané.“

Publikace je nyní velmi obtížně dostupná. Bez nadsázky lze říci, že byl vpravdě heroickým zachráncem hanáckého písňového fondu. (Slávek Ota)

Notový zápis ke stažení:

close Klikněte pro zvětšení zoom_in