Lidé se v některých částech města už měsíce a roky domáhají vzniku nových přechodů. Zatím však mají smůlu.

Příkladem je Krasická ulice. Zatímco na její jižní straně v posledních dvaceti letech vzniklo množství bytových domů, přechod na druhou stranu frekventované ulice lidé v lokalitě nenajdou. Zejména lidé s kočárky mají prostě smůlu.

"Nedá se tu vůbec přejít, není tu žádný přechod, jedině až u zastávky. Je tu přitom veliký provoz,“ uvádí paní Lída, která si nepřála sdělit své příjmení.

S provozem se při přecházení potýká také Věra Netušilová. „Mohl by zde být přechod v proluce. Je jich tu málo, alespoň dva by to chtělo,“ uvedla žena.

Deník už přitom o problému s nedostatkem přechodů nejen v této lokalitě informoval. Naposledy tak učinil loni v listopadu, kdy si na absenci přechodů stěžovali někteří obyvatelé Šárky.

„Na celé Šárce není ani jeden přechod. To čekáte, až budeme sbírat mrtvoly?“ ptala se radních jedna z účastnic schůze.

"Nepřiměřené množství přechodů"

Většinou přechody mizí při stavbě rondelů. Příkladem může být třeba Přikrylovo náměstí v centru města.

Zde stejně jako v místech vzniku silničních ostrůvků jsou nyní místo přechodů pro chodce místa pro přecházení. A na tomhle současném trendu by se podle odpovědných míst nemělo nic měnit.

„Zřízení přechodu je poměrně složitá záležitost. Není to jen o nakreslení pár čar doplněných několika značkami,“ vysvětluje dopravní inženýr Michael Vafek.

„Vědomí domnělé absolutní přednosti na přechodech pro chodce vyvíjí velký tlak na vznik nových, byť zbytečných, přechodů. V ČR je obecně nepřiměřené množství přechodů,“ uvádí dále dopravní inženýr k postoji dopravní policie k přechodům a jejich množství.

Magistrát: Ztotožňujeme se s policií

A co lidé z Krasic? Ti se nejspíš nového přechodu pro chodce nadále nedočkají.

„Odbor dopravy se s vyjádřeními policie ztotožňuje,“ zaslala pak odpověď magistrátu na dotazy Deníku mediální referentka Anna Kajlíková.

Připustila navíc, že místo navyšování počtu přechodů by jich naopak v budoucnu mohlo být méně.

„Dopravní inspektorát provádí v současné době revize všech přechodů a může nastat situace, že výsledkem těchto revizí může být snížení počtu přechodů,“ uvedla.